Nemecko požaduje od Nokie vrátenie peňazí

Foto: flickr.com (mactoryx)

Fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia bude možno musieť vrátiť polovicu dotácií, ktoré mu poskytla nemecká vláda. Ak firma neprevedie 41 mil. eur z dotácií a ďalších 18 mil. eur ako cenu úrokov do konca marca na účet Ministerstva hospodárstva, bude čeliť súdnemu procesu, uvádza denník Financial Times.

Nemecko tvrdí, že fínsky gigant porušil podmienky investičnej zmluvy z roku 1999. Podľa nej mala firma vytvoriť 2.900 stálych pracovných miest. Nokia sa bráni argumentom, že je nutné počítať všetky vytvorené miesta, teda aj v dodávateľských firmách a outsourcovanej výrobe. Po uzavretí prevádzky v Bochume príde na jednej strane o prácu dvetisíc ľudí, no ďalších 3.200 ich zostane vďaka 8-ročnému podnikaniu fínskeho koncernu aj naďalej zamestnaných.

Peniaze pre Ministerstvo hospodárstva požaduje späť štátna banka NRW, ktorá má okrem iného na starosti spravovanie štátnej pomoci. Čiastka 60 mil. je jednou z najväčších, aké kedy žiadala od súkromnej firmy. Financial Times uzatvára, že niektorí právnici si myslia, že požadovať peniaze späť po 9 rokoch od podpisu zmluvy nie je možné kvôli dobe premlčania.

Fínsky výrobca mobilných telefónov rozhodol o zatvorení nemeckej divízie začiatkom roka s odôvodnením, že hala v Bochume nie je viac konkurencieschopná. Rozhodnutie vyvolalo v radoch nemeckých politikov, odborov, ale aj verejnosti vlnu rozhorčenia. Viacerí verejní predstavitelia sa otvorene rozhodli vymeniť svoj mobilný telefón Nokia za konkurenčnú značku. Európska komisia prisľúbila nemeckým nezamestnaným finančnú pomoc (EurActiv 22/01/08).