Nemecko rázne obmedzuje sociálne dávky pre imigrantov z EÚ

Andrea-Nahlesová - nemecká ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny na pôde Európskej rady. (EurActiv.com)

Občania EÚ, ktorí nepracujú, si v Nemecku budú musieť na podporu v nezamestnanosti počkať 5 rokov.

Predpokladá to vládny návrh zákona, ktorý ešte musí prejsť parlamentom.

Opatrenie prichádza rok po tom, ako nemecký federálny súd rozhodol, že každý občan EÚ, ktorý sa minimálne pol roka zdržiava na území Nemecka, má právo požiadať o dávky v hmotnej núdzi.

Rozhodnutie vyvolalo obavy z tzv. „sociálneho turizmu“ z krajín z nižšou životnou úrovňou a pohoršilo nemecké samosprávy. Tie sú zodpovedné za vyplácanie dávok v nezamestnanosti a tiež na nich leží zodpovednosť za zvládanie minuloročného príchodu veľkého počtu utečencov.

“Jedna vec je jasná – kto tu žije, pracuje a platí príspevky, má súčasne nárok aj na dávky z nášho sociálneho systému,” povedala nemecká ministerka práce a sociálnych vecí Andrea Nahlesová, po tom ako zákon prijal kabinet.

“Pre tých, ktorí tu ešte nikdy nepracovali a spoliehajú sa výlučne na štátnu finančnú podporu, platí zásada: O dávky existenčného zabezpečenia treba žiadať v príslušnej domovskej krajine.”

Strach z migrácie

Vláda chce týmto gestom ukázať, že načúva obavám voličov z migrácie. Tie napríklad prinášajú nárast preferencií pre populistickú, anti-imigračne naladenú stranu AfD.

Strach z migrácie zohral aj kľúčovú úlohu pri rozhodnutí Britov opustiť EÚ. Naďalej ovplyvňuje postoje Británie k voľnému pohybu osôb, ktorý je súčasťou jednotného európskeho trhu.

Brtiský denník Guardian si všíma, že odobie 5-ročného moratória na dávky je dlhšie ako to, ktoré žiadal bývalý premiér David Cameron na niektoré benefity pre migrantov.

Nemecko je jednou z najčastejších destinácií pracovnej migrácie v rámci EÚ. Podľa oficiálnych údajov ich v Nemecku žije až 4,1 milióna.

Na druhom mieste je práve Británia, kde žijú tri milióny občanov Únie.

„Zrada európskej myšlienky“

Na základe sprísnených pravidiel by Nemecko ľuďom bez práce poskytne iba núdzovú podporu najviac na jeden mesiac a pôžičku na náklady na opustenie krajiny.

Opatrenia tvrdo kritizujú strany Die Linke a Zelení.

„Vláda zrádza európsku myšlienku,“ povedala poslankyňa Sabine Zimmermannová a dodala: „Každý človek v Nemecku by mali mať právo na podporu a to bez výnimiek.“

Prijímateľmi minimálnej podpory v nezamestnanosti bolo na území Nemecka v júni takmer 450 000 ľudí z iných členských štátov EÚ, čo predstavovalo 12,1 percenta z celkového počtu takýchto imigrantov.

Najväčší počet žiadateľov pochádzal z Poľska, Bulharska a Rumunska.