Nemecko začína boj proti špekulantom

Zdroj: Flicr

Hovorca nemeckého ministerstva financií včera potvrdil, že zákaz  nekrytého predaja na krátko sa bude vzťahovať aj na swapy úverového zlyhania (CDS) na vládne dlhopisy eurozóny, ktoré mnohí označili za hnaciu silu gréckej dlhovej krízy. „Zákaz platí od polnoci,“ dodal, no nešpecifikoval mená desiatich finančných inštitúcií, na ktoré sa obmedzenie vzťahuje. Kancelárka Angela Merkelová bude o opatrení formálne informovať dnes (19. mája).

Pri krátkom predaji (short-selling) si investor požičia cenné papiere, ktoré predá s očakávaním, že ich cena klesne a on ich potom nakúpi za nižšiu cenu. V prípade nekrytého krátkeho predaja (naked short-selling), predávajúci predáva dlhopis alebo akciu – v očakávaní, že jej cena poklesne – bez toho, že by ju vlastnil alebo sa uistil, že si ju môže požičať, čo je nevyhnutné pri konvenčnom predaji na krátko. Nekrytý CDS kontrakt je typickou špekuláciou investičných spoločností – napríklad hedžových fondov – že emitent dlhopisu skončí s problémami.

Nemecko sa takto snaží ochrániť finančné inštitúcie pred špekulatívnymi útokmi, aby sa vyhlo tomu, že by ich opäť v prípade krachu na trhoch muselo vykupovať z problémov.

Nemecko je priekopníkom

Nemecko už mesiace pracuje na novej legislatíve, ktorá by zväčšila ochranu investorov a zlepšila fungovanie kapitálových trhov. Súbor opatrení, ktoré sú odpoveďou na finančnú krízu, by kabinet mal schváliť v polovici júla a následne by o jeho osude mal do konca roka rozhodnúť parlament.

Krátky predaj v krajine identifikovali ako riziko pre stabilitu trhov. Plánujú vytvoriť elektronický systém na hlásenie a zverejňovanie pozícií krátkeho predaja, taktiež chcú stanoviť sankcie za nedodržiavanie nariadení.

V uplynulých mesiacoch okrem Nemecka k zákazu nekrytého predaja swapov úverového zlyhania vyzývalo už aj Grécko, Francúzsko a Luxembursko. Ministri financií EÚ sa záležitosťou zaoberali na marcovom rokovaní a v záveroch uviedli, že prehodnotia zákaz nekrytého krátkeho predaja. Británia, ktorá je domovinou väčšiny európskych hedžových fondov však pochybuje nad efektívnosťou tohto opatrenia.

Investičné spoločnosti, ktoré oslovil Reuters o nemeckom kroku pochybujú. Investori môžu ísť hocikde inde a tam predávať, takže pokiaľ nepôjde o globálne obmedzenie, v súčasnej podobe je takmer "bezzubé".

(EurActiv/Reuters)