Nemecko zaznamenalo najvýraznejší rast miezd za takmer 4 roky

Zdroj: Európska komisia

Nemecké mzdy v júli medziročne stúpli o 3,2 %. Ide o najvyšší nárast od októbra 2008, keď šli hore o 3,4 %. Prekonali aj infláciu, ktorá je na úrovni okolo 2 %.

V zahraničí tak zároveň rastú očakávania, že sa zvýši aktivita spotrebiteľov, čo podporí dopyt po dovoze zo zvyšku EÚ. Hoci Nemci tradične radšej šetria ako míňajú, domáci trh je jedným z pilierov ekonomiky.

Nemenovaný vládny zdroj agentúry Reuters dokonca poukázal na to, že daňové príjmy by tento rok mali byť o 7 až 8 miliárd vyššie ako hovorili pôvodné odhady.

Nálada medzi spotrebiteľmi v uplynulých mesiacoch stúpla na päťročné maximum, čo by krajine mohlo pomôcť prekonať očakávané hospodárske spomalenie v druhej polovici tohto roka.

Nemecko roky udržiava nízky rast miezd, čo mu pomohlo ľahšie prekonať finančnú a následnú dlhovú krízu. Podľa odborníkov podobný rast nebude jednorazovou záležitosťou. Na druhej strane podľa výpočtov za roky 2001 až 2009 reálne mzdy v krajine klesli o 6,3 %, čo je jediný prípad v Európe.

Po rekordnej miere nezamestnanosti, ktorá dosiahla vrchol v roku 2005, došlo k reforme pracovného trhu, čo podporilo konkurencieschopnosť a počet ľudí bez práce klesol na najnižšiu úroveň od zjednotenia krajiny.

Rast miezd vo zvyšku eurozóny neustále presahoval vývoj v Nemecku, čo výrazne prispelo k prehlbovaniu nerovnováh medzi členskými štátmi, a aj tento fakt sťažuje prekonávanie krízy.

(EurActiv/Reuters)