Nemecký priemysel: Nastal čas na investovanie v Grécku

Zdroj: TASR

Grécko sa minulý týždeň vrátilo na dlhopisové trhy a ukončilo ak svoj štvorročný exil z finančných trhov. Atény predali 5-ročné dlhopisy s výnosom 4,75 percent. Prejavilo o ne záujem viac než 550 investorov, ktorí chceli kúpiť dlhopisy za viac než 20 miliárd eur.

O deň neskôr navštívila kancelárka Angela Merkelová Atény, čo bolo vnímané ako symbolický krok. „Kancelárka dnes zablahoželala gréckej vláde k úspešnému návratu na medzinárodné trhy. Je to jasný dôkaz toho, že Grécko úspešne napreduje vo svojich plánoch na ozdravenie ekonomiky. Dôvera finančných trhov v krajinu sa posilňuje,“ povedala Merkelová po stretnutí s gréckym premiérom Antonisom Samarasom.

Poradca riaditeľa Federácie nemeckého priemyslu Daniel Sahl pre EurActiv.gr uviedol, že Merkelovej návšteva je signálom „rešpektu“ voči reformám gréckej vlády. Sahl verí tomu, že ekonomický rast v Grécku je možné dosiahnuť pokračovaním v reformách.

„Momentálne sa nediskutuje o nových škrtoch či novom záchrannom balíčku,“ uviedol Sahl. Medzinárodné trhy majú možnosť vidieť, že vláda v Aténach je schopná urobiť nevyhnutné reformy.

„Je tu teda tretia cesta a tou je vyspelosť ekonomiky, ktorú je možné dosiahnuť prostredníctvom reforiem,“ dodal Sahl.

Zástupca Federácie nemeckého priemyslu zdôraznil, že Grécko by sa teraz malo sústrediť na rast priamych zahraničných investícií v rôznych oblastiach – napríklad v doprave, ako aj na export do Nemecka a ďalších krajín EÚ.

„Je potrebné zistiť, ktoré grécke produkty by sa mohli stať súčasťou dodávateľského reťazca,“ dodal. „Práve teraz je ten správny čas na európske investovanie do Grécka, predovšetkým do infraštruktúry,“ dodal.

Podľa slov Sahla je potrebné znížiť úroveň byrokracie v krajine, aby sa tak vytvorilo prostredie priaznivé pre podnikanie a zároveň, aby sa povzbudila občianska spoločnosť, čo môže byť prospešné pre grécky trh.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.