Nezamestnanosť v eurozóne je už 10 %

Európsky štatistický úrad Eurostat zaznamenal, že v novembri v eurozóne pribudlo 102 tisíc ľudí bez práce (10 % pracovnej sily). Ide o najvyššiu hodnotu od augusta 1998.

„Očakávame, že nezamestnanosť bude ďalej rásť až do tretieho štvrťroka tohto roku, pričom v roku 2011 by sa mala stále držať v týchto výškach,“ tvrdí Nick Kounis ekonóm Fortis Bank. Dôsledkom toho nás čaká obdobie slabého dopytu a veľmi pomalej celkovej obnovy hospodárstva.

Najnižšiu nezamestnanosť spomedzi štátov Únie malo v novembri Holandsko (3,9 %) nasledované Rakúskom (5,5 %) a Luxemburskom (6 %). Najvyššiu nezamestnanosť malo Lotyšsko (22,3 %) nasledované Španielskom (19,4 %) a Estónskom (15,2 %). Slovensko malo s 13,6 % v rámci únie piatu najvyššiu nezamestnanosť.

Eurostat ďalej potvrdil svoj predpoklad konca recesie v eurozóne v treťom trimestri 2009, kedy po piatich kvartáloch úpadku zaznamenal 0,4-percentný medzištvrťročný rast. V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol HDP eurozóny v období júl – september 2009 o 4 % a v celej 27-člennej únii sa v sledovanom období znížil o 4,3 %.

Avšak príspevok jednotlivých komponentov hrubého domáceho produktu sa zmenil oproti pôvodným informáciám. Obnova skladových zásob, značne vyčerpaných počas roku 2009, bola silnejšia ako sa očakávalo na úrovni 0,5 percentuálneho bodu a nie 0,3. Investície, ktoré tvoria takmer pätinu HDP eurozóny zas boli slabšie ako sa odhadovalo a prepadli sa o 0,2 % a nie o 0,1 %. Podobný vývoj nastal aj pri dopyte domácností.

„Obávame sa, že by sa obnova v roku 2010 mohla stlmiť, no potom sa opäť vydá výrazným tempom smerom nahor,“ predpokladá Howard Archer, ekonóm IHS. Tento vývoj bude podľa neho dôsledkom ukončenia stimulačných opatrení vlád v podobe šrotovného či podpory zamestnanosti.

Vyhliadky na stabilnú obnovu eurozóny zatieňuje veľmi silné euro, vysoká a stále rastúca nezamestnanosť, pretrvávajúce problémy s úverovaním a problémy finančného sektora. Stály predseda rady EÚ Herman Van Rompuy preto na 11. februára zvolal mimoriadny summit, na ktorom chce spolu s lídrami hľadať riešenie