Nižšie agrodotácie kvôli silnejúcej korune

Slovenské oráčiny.

Pozadie

3. januára 2006 informoval denník Pravda o názoroch Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva a ďalších aktérov k problému, ktorý nastal posilňovaním slovenskej meny pre slovenských poľnohospodárov. Silnejúca koruna znižuje platby, ktoré pochádzajú z Bruselu. Slovenskí  farmári majú možnosť žiadať podľa pravidiel Spoločnej poľnohospodárskej politiky priame platby na plochu, aktuálne sa ich dotýka aj subvencia pre energetické plodiny (EurActiv.sk, 21. decembra 2006).

  • Silnejúca koruna v čakárni na euro

Slovensko pred vyše rokom vstúpilo do čakárne na prijatie spoločnej meny (ERM II). Rast domácej ekonomiky, ale ekonomík regiónu ovplyvňuje výmenný kurz s eurom, ktorý koncom roka atakoval historické minimá. Na tie nedávno reagovala národná banka v snahe udržať menu pod kontrolou v určenom pásme.

Koruna začiatkom tohto roka posilnila na nové maximum oproti americkému doláru (dostala sa pod 25,90 SKK / USD). Euro sa 3. januára obchodovalo za 34,34 koruny. NBS po minulotýždňovej intervencii proti silnej korune pri pravidelnom dvojtýždňovom repotendri neumožnila bankám uložiť si koruny v takej sume, ako plánovali.

  • Kurz ovplyvňuje výšku podpory

Slabnúce euro a silnejúca koruna sa takto premietajú do hospodárenia farmárov. Veľkú časť agrodotácií dostávajú poľnohospodári z Bruselu a rastúci kurz koruny ich oberá o časť príjmov. Na druhej strane väčšinu strojov, chemických postrekov a osív, ktoré  roľníci nakupujú z dovozu by mali byť lacnejšie.

Farmárske zisky a straty z posilňovania koruny oproti euru nie sú však vždy priamoúmerné aktuálnemu kurzu. Farmárom sa napríklad do roku 2007 zvyšovala od vstupu do Únie jednotná platba na plochu každoročne o 5 % a od roku 2007 do roku 2013 o 10 %. To do istej miery utlmilo straty spôsobené kurzovými rozdielmi.

Slad je najväčším vývozným tovarom v poľnohospodárstve. Súčasný kurz  sladovniam veľmi nežičí. Jeho výrobcovia sa môžu brániť len tým, že pri obchodných operáciách vopred rátajú s istým kurzovým vývojom, avšak nepredpokladali, že koruna posilní na úroveň pod 34 korún za euro. Na druhej strane neúroda jačmeňa zvýšila cenu sladu z minuloročných 240 eur za tonu na 300 eur.

rok
jednotná platba na plochu v eur
kurz SKK/eur k 30.9.
2005 106,9 mil. 38,79
2006 127,21 mil. 37,385
2007 161,7 mil. ???

Medziročne (roky 2005 a 2006) síce dostali farmári viac peňazí, ale na každom vyplatenom eure spevnením koruny stratili takmer 1,50 Sk. Koľko to bude v skutočnosti, ukáže vývoj kurzu koruny oproti euru 30. septembra 2007. Tento je Bruselom stanovený ako referenčný deň na prepočet podpôr na národnú menu.

Pozície

„Každoročne síce poľnohospodári dostali viac peňazí, ale posilňovanie kurzu koruny viedlo k tomu, že v skutočnosti dostali menej ako pri slabšom kurze,” povedal riaditeľ Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva Gejza Blaas.  „Súčasný vysoký kurz koruny znižuje zlacňuje dovozy a, naopak, zvyšuje hodnotu vývozov. V praxi by teda mali poľnohospodári lacnejšie nakupovať stroje, ale vývozy už nemusia byť také efektívne,” načrtol dôsledok rastúceho kurzu koruny oproti euru na obchod Blaas.

“To, že je koruna silná, sme už pocítili,” uviedol predseda PD Kalná nad Hronom Juraj Varsányi. Toto družstvo vyváža výkrmové býčky do Rakúska. Obchodný partner pred Vianocami žiadal znížiť ich cenu, pretože pri slabnúcom eure mu obchod nevynáša toľko čo v minulosti. „Nedohodli sme sa,” konštatoval Varsányi. Teraz partneri čakajú, kto po troch týždňoch uhne. Pri nákupoch strojov sa podľa Varsányiho zlacnenie ešte neprejavilo.

Spoločnosť Agroservis Komárno obchodujúca s poľnohospodárskou technikou predáva traktory a kombajny podľa aktuálneho kurzu. „Zmluva sa uzatvára na dohodnutý kurz, ktorý sa preráta v deň dodávky stroja. Keď sme v pluse, vraciame zákazníkovi časť peňazí z kurzového rozdielu,” povedal konateľ spoločnosti Arpád Szabó.