Nová identita pre Island: Útočisko novinárov

Iniciatíva za moderné mediálne zákony (IMMI) vyzýva vládu na Islande, aby prijala zákony na bezprecedentnú ochranu médií. Podľa editora WikiLeaks Juliana Assangeho má legislatívny návrh podporu 51 poslancov islandského parlamentu.  

Assange pre BBC News uviedol, že hlavnou myšlienkou je „pokúsiť sa reformovať mediálne zákony Islandu tak, aby sa vytvorila veľmi atraktívna jurisdikcia pre investigatívnych žurnalistov“. Verí, že politická nálada v Rejkjavíku takejto zmene praje.

Zákony, ktoré by boli priateľské k médiám by podľa poslancov mohli prilákať veľké mediálne domy na Island. „Ak budeme mať takéto dodatočné zákony o ochrane médií a vydavateľov potom je pravdepodobné, že medzinárodná tlač a internetové start-upy by sa mohli usadiť tu“, povedal Assange.

WikiLeaks je nezisková stránka, ktorá si vybudovala povesť na tom, že publikuje „uniknutý“ materiál. V októbri minulého roka napríklad uverejnila zoznam mien a adries ľudí, ktorí mali byť členmi kraje pravicovej Britskej národnej strany (British National Party, BNP). Na stránke sa objavila aj kópia dokumentu, ktorý detailne popisoval obmedzenia aké uplatňujú na väzňoch v americkej väznici v Guantanáme.

Stránka zohrala svoju úlohu aj v islandskej finančnej kríze minulé leto, keď verejnoprávna televízia nesmela uverejniť zoznam veriteľov skrachovaných islandských bánk. Namiesto tohto teda televízia odvysielala URL adresu WikiLeaks. Kvôli finančným problémom však musel server nedávno prerušiť činnosť.

Vikingovia transparentnosti

Islandský zákon by mal byť postavený na všetkých osvedčených postupochj z celého sveta a začleniť ich do jediného zákona. „Našli sme dobré zákony v iných krajinách, ale žiadna nemá všetky tieto zákony spolu“, povedal Assange.

Poslanci boli informovaní aj o skúsenostiach WikiLeaks s bojom proti právnym vyhrážkam za ich publikácie.

„Počas svojho pôsobenia ako editor WikiLeaks som zažil viac ako 100 právnych útokov za posledné tri roky“, uviedol Assagne na svojom blogovom poste na stránke britského denníka The Guardian.

Islandský návrh obsahuje aj opatrenia, ktoré majú zabrániť tomu, aby sa žaloby za urážku na cti podávali tam, kde majú najväčšiu šancu na úspech a nie tam, kde sídlia strany sporu.

Pozitívnejší imidž

Inovatívnu snahu o transformáciu imidžu krajiny by mohli zatieniť problémy finančného sektora. Plány Islandu na prerod svojej ekonomiky značne závislej na rybolove na finančnú mocnosť vyleteli von komínom po krachu na finančných trhoch.

Jedným z predkladateľov návrhu je Birgitta Jonsdottirová z politickej strany Hnutie, ktorá má v parlamente troch poslancov. Pre BBC uviedla, že je presvedčená, že návrh dostane podobu zákona. „Nechceme byť Vikingami transparentnosti spôsobom, ako sa to snažili predstierať bankári“, povedala.

Jonsdottirová verí, že vyslaním silného signálu v prospech slobody slova si Island vytvorí novú pozitívnu identitu. „Je tu stále veľmi veľa Islanďanov, ktorí sa cítia zahanbení. Mám pocit, že je to súčasť obnovy, ktorou si musíme prejsť“, uviedla.