Nový prístup EÚ k Microsoftu?

Hoci Európska komisia stále oficiálne čaká na stanovisko amerického IT gigantu k sťažnosti voči spájaniu operačných systémov Windows s prehliadačom Internet Explorer, zdá sa, že budúce rozhodnutie začína mať svoje prvé obrysy: „Ak by boli potvrdené predbežné závery Komisie tak, ako ich načrtla v nedávnom stanovisku k námietke, Komisia by trvala na opatreniach, ktoré by umožnili užívateľom a výrobcom slobodne sa rozhodnúť medzi prehliadačom Internet Explorer a produktami konkurencie,“ povedal pre EurActiv Jonathan Todd, hovorca komisárky Neelie Kroes.

Microsoft teda pravdepodobne bude musieť systémy Windows upraviť spôsobom, aby spotrebiteľovi „umožňovali vybrať si, ktorý z konkurujúcich si prehliadačov si nainštaluje namiesto alebo popri Internet Exploreri a ktorý bude chcieť používať ako prednastavený,“ doplnil Todd. Pravdepodobne by mohlo ísť o výber prostredníctvom okna pri inštalácii, kde by sa zobrazil zoznam prehliadačov a spotrebiteľ by zaškrtol tie, o ktoré má záujem. Resp. by mohlo ísť o sprostredkovanie výberu výrobcom počítača alebo mobilného telefónu v licencii s Microsoftom.

Takýto prístup vychádza z uznania si chýb, ktoré Komisia spravila v rozhodnutí v prípade viazania operačného systému Windows s prehrávačom Media Player. Hoci je firma z Redmondu zaviazaná ponúkať aj verziu, ktorá prehrávač neobsahuje, väčšina užívateľov sa pri kúpe operačného systému rozhoduje pre tie balíky, ktoré ho obsahujú, resp. pre tie balíky, ktoré ponúkajú extra softvér naviac za rovnakú cenu. „To opatrenie je nezmysel,“ povedal nemenovaný predstaviteľ Komisie, zodpovedný za hospodársku súťaž.

Napriek tomu sa nový návrh neobíde bez prekážok. „Ako Komisia definuje prehliadače, ktoré by mohli byť ponúkané ako vhodná voľba namiesto Internet Exploreru?,“ povedal pre EurActiv právnik zastupujúci tvorcov prehliadača Opera, ktorí predložili novú sťažnosť voči Microsoftu.

„Nie je ich veľa,“ pripúšťa Jonathan Todd. Trh ponúka prehliadač Firefox, Safari, Google Chrome, Opera a dominuje mu Internet Explorer. Digitálny svet sa však neustále vyvíja a preto nikto nedokáže v súčasnosti odhadnúť, koľko prehliadačov počas najbližších päť rokov vznikne.

V reakcii Microsoftu sa píše: „Zaviazali sme sa, že na trhu budeme fungovať v plnej harmónii s európskym právom. Študujeme stanovisko aj námietky.“ Americký gigant teraz musí do polovice marca Komisii odpovedať a možno požiada o vypočutie. Brusel neprijme žiadne definitívne rozhodnutie skôr, než dostane oficiálnu odpoveď od Microsoftu.