„Nový údel“ pre Nemecko?

Pozadie:

Nemecký minister pre životné prostredie Gabriel zverejnil svoje memorandum o „zmene paradigmy nemeckej priemyselnej politiky“. Stalo sa to počas konferencie o inováciách v Berlíne 30. októbra.

Otázky:

Minister Gabriel (SPD) sa dotkol výzvy pre globálnu konkurencieschopnosť Nemecka v kontexte globalizácie a rastúceho boja o prírodné zdroje. „Svetová vojna o prosperitu“, resp. o ekonomický a environmentálny model vývoja, ktorý by mohol byť globálne rozšírený pre všetkých, je podľa Gabriela voľbou, ktorú je nevyhnutné urobiť.

Nemecký minister požaduje „inteligentnú“ environmentálnu politiku, podporovanú inovovaním. „Potrebujeme nový pokrok,“ založený na „revolúcii v efektívnosti,“ povedal Gabriel. Veľké investície do nových technológií a skutočná ekologická priemyselná politika sú tým, čo Gabriel obhajuje, pretože podľa neho sú „trhy budúcnosti zelené“.

Pretože Nemecko je jedným zo svetových lídrov vo vývoji environmentálnych technológií, Gabriel vidí úlohu svoje krajiny vo svetovej ekonomike ako hlavného exportéra zelených technológií. Navrhuje zriadenie „zeleného priemyselného kabinetu“, ktorý by podporoval export takýchto technológií.

Nemecko preberie predsedníctvo v EÚ 1. januára 2007. Podpora environmentálnych technológií cez ETAP (Akčný plán pre environmentálne technológie), ktorý je vlajkovou loďou politiky EÚ s cieľom vyvážiť ekonomický rast a trvalo udržateľný rozvoj.