O post vo Výkonnej rade ECB sa uchádza Slovenka a Belgičan

Zdroj: VÚB

Ako informoval po skončení stretnutia ministrov financií predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker, diskutovalo sa aj o dvoch hlavných kandidátoch na post vo Výkonnej rade Európskej centrálnej banky (ECB). „Diskutovali sme o novom členovi výkonnej rady ECB. Nahradí rakúsku zástupkyňu. Máme kandidátku zo Slovenska a kandidáta z Belgicka,“ potvrdil Juncker.

Post v máji uvoľní Rakúšanka Gertrude Tumpel-Gugerellová. Konečná voľba padne v marci. Šesťčlenná Výkonná rada má za úlohu riadiť každodenné operácie banky a jej členovia sa zúčastňujú aj na Rade guvernérov ECB, kde sú prijímané zásadné rozhodnutia.

Tumpel-Gugerellová je medzi členmi jedinou ženou a má na starosti platby, trhovú infraštruktúru a ľudské zdroje, avšak po nastúpení nového člena sa portfóliá môžu zmeniť.

Slovenská kandidátka Elena Kohútiková v minulosti pôsobila ako viceguvernérka NBS a bol zodpovedná za riadenie menovej politiky, operácií na voľnom trhu, riadenie devízových aktív a manažment rizika.

V januári 2009 zohrala kľúčovú rolu pri vstupe Slovenska do režimu výmenných kurzov ERM-II, čo je jedným z krokov pri prijatí eura. V súčasnosti je členkou predstavenstva Všeobecnej úverovej banky (VÚB).

Belgičan Praet sa minulý rok usiloval získať post vice-prezidenta ECB. Porazil ho Portugalec Vitor Constancio.

(EurActiv/Reuters)