Obama sa pokúsi oživiť rokovania o TTIP

(zdroj: Nick Knupffer/Flickr)

Barack Obama sa na konci apríla v Nemecku zúčastní na veľtrhu Hannover Messe. Stretne sa tu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Ich spoločnou témou bude Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP).

Obama bude na svojej piatej návšteve Nemecka propagovať americké inovácie a pokúsi sa do Spojených štátov priviesť nových investorov.

Prezidentova cesta podľa hovorcu Bieleho domu Josha Earnesta „podčiarkuje trvalé politické a ekonomické väzby medzi Američanmi a Nemcami a odzrkadľuje americký záväzok pomocou obchodu a investícií posilňovať tvorbu pracovných miest a hospodársky rast na oboch stranách Atlantiku.“

Kým v USA sa dohoda odstraňujúca obchodné bariéry dostala na vedľajšiu koľaj kvôli obdobnému, už dohodnutému Transpacifickému partnerstvu, v Európe sa TTIP spomedzi priorít vytráca kvôli utečeneckej kríze.

TTIP by sa mohla stať najväčšou dohodou o voľnom obchode v dejinách. Hlavný vyjednávač za americkú stranu Michael Froman hovorí, že vyše 2 roky vyjednávania a politickej podpory sa zatiaľ nepremietli do výraznejšieho pokroku. Časť verejnosti a odborníkov aj naďalej odmieta dohodu ako celok.

Rok 2016 bude pre Baracka Obamu posledným v prezidentskom úrade. Zostávajúci čas plánuje využiť na množstvo zahraničných návštev. Jeho plánovači už potvrdili 6 ciest, pričom niektoré budú mať viac zastávok. V júni sa Obama zúčastní stretnutia G7 v Japonsku, v júli zavíta do Poľska na summit NATO a v septembri do Číny na strenutie skupiny G20. Špekuluje sa tiež, že cestu po Latinskej Amerike na znak zlepšujúcich sa vzťahov rozšíri aj o Kubu.