Obama z Bieleho domu neodíde

zdroj TASR

Obama dosiahol impozantné víťazstvo ešte pred tým, ako boli známe výsledky z troch kritických štátov – Ohio, Virginia a Florida. Napokon však vyhral aj v nich. Pomohli mu víťazstvá okrem tradičných demokratických štátov aj v Nevade, Iowe a Colorade.

Republikán Mit Romney v kampani niekoľkokrát pohorel. Napokon sa mu podľa prieskumov podarilo vrátiť do hry po prvej z troch prezidentských debát, v ktorej exceloval.

„Pre náš národ nastáva čas veľkých výziev,“ povedal Romney svojim voličom po prehre. „Modlím sa, aby bol prezident pri vedení nášho národa úspešný,“ dodal.

Obama vyjadril nádej, že sa bude môcť s Romneym v najbližších týždňoch stretnúť, aby mohli spolu hľadať spôsoby, ako čeliť budúcim výzvam.

Rovnaké problémy, aké amerického prezidenta prenasledovali v jeho prvom volebnom období, ho čakajú aj teraz. Taktiež bude musieť naďalej tlačiť na EÚ, ako najbližšieho politického a obchodného partnera, aby vyriešila krízu v Eurozóne, ktorá dusí aj americkú ekonomiku.

Gratulácie z Európy

Najvyšší predstavitelia Únie, predseda EK José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, dnes ráno v spoločnom stanovisku zablahoželali Barackovi Obamovi k získaniu ďalšieho štvorročného mandátu vo funkcii.

„Je pre nás potešením zablahoželať prezidentovi Obamovi k jeho znovuzvoleniu za prezidenta Spojených štátov. Spojené štáty sú pre Európsku úniu kľúčovým strategickým partnerom a tešíme sa na pokračovanie našej úzkej spolupráce," uviedli.

Obaja lídri EÚ zdôraznili, že budúca spolupráca medzi EÚ a Spojenými štátmi bude v podstate znamenať čelenie veľkým svetovým výzvam, vrátane svetovej bezpečnosti a posilňovania ekonomiky.

Z hľadiska budúcich spoločných hospodárskych záujmov medzi Európou a Amerikou prioritou podľa Barrosa a Van Rompuya bude vytváranie nových pracovných príležitostí.

„EÚ bude pokračovať v spolupráci s prezidentom Obamom na otváraní neporovnateľného potenciálu, ktorý sľubujú transatlantické obchodné vzťahy," zdôraznili obaja lídri EÚ.

Ku gratuláciám sa pridal aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. „To, čo spája Európsku úniu a Spojené štáty, je silnejšie než to, čo nás rozdeľuje," uviedol na sociálnej sieti Twitter. Podľa agentúry DPA toto vyjadrenie možno chápať v kontexte americko-európskych sporov o uhlíkové emisie a nátlaku USA na EÚ, aby vyriešila svoju ekonomickú krízu.

Dohoda o voľnom obchode na obzore

Tyson Barker z Bertelsmanovej nadácie si myslí, že Obama by mal dôslednejšie tlačiť na ekonomickú integráciu a koordináciu fiškálnych politík na starom kontinente.

Tak ako doteraz sa pravdepodobne nezhodne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ale naopak si udrží svoju prestíž v Paríži, Ríme, Madride, či v Európskej centrálnej banke, myslí si Barker.

Na druhej strane sa tiež od neho očakáva záväzok k transatlantickej dohode o voľnom obchode, ktorá je v súčasnosti predmetom tichých rokovaní medzi administratívami EÚ a USA. Do konca roka sa očakáva konečná správa o uskutočniteľnosti takejto dohody.  

Na dohodu tlačia podnikatelia z oboch strán Atlantiku. Podľa nich by dohoda mohla byť nielen prínosná pre obe ekonomiky, ale tiež by sa mohla stať modelom pre zvyšok sveta.

Staronový prezident bude musieť v najbližších rokoch zápasiť doma aj s republikánskou väčšinou v Snemovni reprezentantov. V Senáte si držia väčšinu Demokrati.  

(EurActiv/Reuters/TASR)