Obchodná dohoda medzi EÚ a USA možno prinesie lacnejšie energie

Politicky citlivá téma energií by mohla skomplikovať ambiciózne rokovania o prepojení trhov na oboch stranách Atlantiku. Prebiehajúce rozhovory o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) už teraz zahŕňajú sektory od poľnohospodárstva až po financie.

Európska únia by však na tom mohla výrazne získať, keďže ceny zemného plynu v Európe sú trikrát vyššie ako v Spojených štátoch. Dovoz plynu z USA je pre EÚ ekonomicky výhodnejšou cestou než vytváranie podmienok pre vlastné rezervy.

„Neexistuje žiadny dôvod prečo by mal byť americký zemný plyn vyhradený len pre užívateľov v Spojených štátoch,“ uviedol predstaviteľ EÚ blízky prebiehajúcim rokovaniam a zároveň dodal, že ide o jednu z kľúčových otázok dohody TTIP.

Vyhliadka malého množstva plynu prichádzajúceho z USA tiež posilní pozíciu Únie pri rokovaniach s Ruskom, ktoré využíva svoju dominantnú pozíciu v dodávkach plynu na európsky trhu.

Vo Washingtone však majú viac dôvodov na opatrnosť. Export zemného plynu by zvýšil jeho domácu cenu. Americkí politici by mohli prísť o voličov a závislé priemyselné odvetvia zasa o konkurencieschopnosť. Obchodná dohoda by udeľovanie licencií zautomatizovala.

Americké energetické spoločnosti ako ExxonMobil, Chevron a BP, ktoré by z dohody najviac profitovali, budú zrejme podporovať európsky zámer.

Európske rafinérie taktiež hľadia k rokovaniam s nádejou. Rafinované ropné produkty nie sú predmetom amerických právnych obmedzení. Vysoký dopyt po benzíne v Spojených štátoch počas americkej letnej motoristickej sezóny a nedostatok naftových rafinérií v Európe spôsobili, že Európska únia dováža naftu z USA a vyváža európsky benzín.

Spojené štáty naznačili, že sú pripravené zahrnúť otázky energetiky a nerastných surovín do rokovaní o obchodnej dohode, ktorú majú s EÚ finalizovať do konca roku 2014. Otázne však ostáva, koho podmienky budú zohľadnené.

Jablkom sváru medzi EÚ a USA je aj európska snaha o vytvorenie špecifického textu, ktorý by v energetickej oblasti slúžil ako zlatý štandard pre podobné dohody v budúcnosti, tak ako celé TTIP. Podľa USA by podobný zámer vyvolal nevôľu v americkom Kongrese, ktorý energetické zdroje vníma ako strategické aktívum.