Obchodné plány s Pakistanom vyvolali nevôľu

zdroj: flickr, autor: epSos.de

Európska komisia bude dnes diskutovať o návrhu komisára pre obchod Karla De Guchta na zníženie dovozných ciel na produkty z Pakistanu. Kolégium komisárov sa bude zaoberať navrhovanou revíziou Všeobecného systému preferencií. Ide o schému, v rámci ktorej tovar dovážaný z rozvojových alebo menej rozvinutých krajín má nižšie alebo nulové clo. 

De Guchtov návrh, ktorý získal EurActiv, chce zmeniť parametre, podľa ktorých sa bude posudzovať vhodnosť tretích krajín pre preferenčnú schému. Dôsledkom toho by sa mohla zlepšiť pozícia nielen Pakistanu, ale aj Ukrajiny.

Avšak podľa interného materiálu Komisie – 10 z 27 komisárov s návrhom nesúhlasí. Ide napríklad o komisára pre vnútorný trh Michela Barniera, komisára pre poľnohospodárstvo Daciana Cioloşa, komisára pre priemysel  Antonia Tajaniho a komisára pre energetiku Günthera Oettingera.

Komisári sa obávajú zlého vplyvu miernejšieho režimu pre Pakistan napríklad na európsky sektor biopalív. Okrem toho, ak by Ukrajina dostala výhodnejšie podmienky, zvýšil by sa konkurenčný tlak na východoeurópske členské krajiny.

Dvojitá rana pre Portugalsko

Najviac otáznikov súvisí nad možnými dôsledkami dovozu lacného pakistanského textilu pre európsky textilný priemysel premysel. Textílie a oblečenie už v súčasnosti tvoria 70 % exportu z Pakistanu do EÚ. Sektor je teda veľmi citlivý na pakistanskú konkurenciu.

V roku 2007 do EÚ doviezli textilné výrobky za 2,6 miliárd eur, pričom celkovo bol z krajiny do Únie importovaný tovar za 3,4 miliardy eur.

Lepšie podmienky by mohli najtvrdšie zasiahnuť Portugalsko, ktoré sa zmieta v hlbokej kríze. Textilný priemysel patrí medzi najdôležitejšie a podľa údajov Komisie textílie a oblečenie tvoria 10 % exportu. Portugalské ministerstvo hospodárstva považuje návrh na zníženie alebo zrušenie cla pre Pakistan za pohromu.

Kolégium komisárov sa dnes stretáva v Štrasburgu a bude hľadať kompromisné riešenie. De Guchtov tím verí, že dosiahnu pozitívne výsledky. Európski ministri zodpovední za obchod by sa mali stretnúť v Bruseli tento piatok. Zrejme sa k záležitosti vrátia, hoci formálne nie je súčasťou agendy rokovania.

Pozície

Slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH, EĽS) v pléne EP k téme uiedla:

Súhlasím s tým, čo predložila Rada. Ako členka výboru pre rozvoj by som chcela zdôrazniť, že pri humanitárnych katastrofách ako je tá, ktorá postihla Pakistan, je okamžitá humanitárna pomoc potrebná, samotná však nestačí. Najúčinnejšie pomôžeme rozvoju tak, že im pomôžeme, aby si pomohli sami. Vítam preto zrušenie colných bariér, aj keď len prechodné, ktoré možno pomôže prehodnotiť proces, ktorý Komisia navrhuje a následne ak sa tento prístup osvedčí, ja by som prehodnotila definíciu rozvojovej pomoci Európskej únie. Ak niečo ohrozuje textilný trh v Európe je to predovšetkým Čína a nie Pakistan."

Ďalšie kroky:

  • 10. máj 2011: Stretnutie kolégia komisárov v Štrasburgu.
  • 13. máj 2011: Stretnutie ministrov zodpovedných za obchod.