Obchodníci sa spájajú proti jednotným obalom cigariet

Zdroj: Facebook

Federácia združujúca nezávislých obchodníkov vo Veľkej Británii a v Írsku (National Federation of Retail Newsagents – NFRN) podporila v kritike pripravovaných opatrení svojich kolegov vo Francúzsku.

V Paríži 31. marca vyšli do ulíc obchodníci, aby protestovali proti plánom francúzskej vlády zaviesť jednotné, čiže štandardizované balenia cigariet.

Generické balenia cigariet zbavené dizajnových prvkov a lôg výrobcov už predpokladá aj nedávno prijatá legislatíva vo Veľkej Británii aj v Írsku. V dohľadnom čase by sa mala dostať do schvaľovania aj vo Francúzsku.

Zástupcovia malých obchodníkov tvrdia, že hoci opatrenie sleduje legitímne ciele – obmedziť fajčenie, najmä u mladistvých – nejde o správny spôsob. Podľa nich jednotné balenie ohrozujú malých podnikateľov a ekonomiku v širšom zmysle.

Vo svet zatiaľ takéto opatrenie do života uviedla Austrália. Združenie NFRN tvrdí, že 77 % obchodníkov uvádza, že tento krok má negatívny dopad na ich podnikanie.

Jednotné balenia cigariet idú nad rámec nedávno prijatej smernice EÚ o tabakových výrobkoch, ktorá štátom ukladá – okrem iného – zväčšené zdravotné varovania na krabičkách. Možnosť zaviesť generické obaly ponecháva smernica na rozhodnutí členských štátov s povinnosťou notifikovať Európsku komisiu o takomto opatrení.

„Členovia NFRN v Írsku a vo Veľkej Británii sa za posledné roky snažili komunikovať s národnými vládami, aby postupovali rozumne a počkali kým budeme mať tvrdé dáta z Austrálie o tom, či jednotné balenia v skutočnosti fungujú než ich tiež zavedenie, no naše argumenty sa nestreli s odozvou,“ uvádza NFRN.

Írsko a Veľká Británia podľa organizácie už teraz vykazujú najhoršie čísla, čo sa týka nelegálneho obchodu s cigaretami, ktorý podľa nich jednotné balenia len uľahčia. NFRN vyzýva Európsku komisiu, aby zasiahla.

V lete 2014 proti írskym plánom zaviesť generické obaly vznieslo námietku u Európskej komisie niekoľko členských štátov EÚ, vrátane Slovenska. Tvrdili, že toto opatrenie ide proti duchu jednotného trhu. Členské štáty síce môžu v prípade takejto legislatívy namietať technické výhrady zavádzanej na národnej úrovni, ostáva na posúdení Európskej komisie, či podá konkrétnu výhradu. V tomto prípade tak Európska komisia neurobila.

Mnoho skeptikov jednotných obalov cigariet žiada počkať na komplexné vyhodnotenie skúseností z Austrálie, kde sú štandardné balenia realitou od roku 2013.

Najnovšia štúdia austrálskej organizácie Cancer Council Victoria, ktorá je podľa britského denníka Guardian, zatiaľ najkomplexnejšou, ukazuje, že jednotné balenia znížili atraktivitu fajčenia medzi mladistvými (medzi 12 a 17) a primali viac fajčiarov k pokusom vzdať sa fajčenia. Denník tiež poukazuje na údaje austrálskeho štatistického úradu (ABS), ktorý zaznamenáva reálny pokles spotreby tabakových výrobkov v krajine.