Odborové zväzy určili vinníkov druhej recesie

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

ETUI dáva do významného kontrastu situáciu v Európe a krehkú obnovu v USA. EÚ do druhej recesie vstúpila v poslednom štvrťroku 2011 s prepadom ekonomiky na úrovni 0,3 %  a rastúcou nezamestnanosťou, ktorá v januári v eurozóne dosiahla 10,7 %.

Jeden z autorov štúdie ekonóm Andrew Watt tvrdí, že ide o dôsledok kolektívneho zlyhania  politík Komisie, ECB a národných vlád. „Podľa pravidiel normálnej demokracie by už Olli Rehn musel rezignovať,“ dodal.

ECB zasa kritizujú za to, že minulý rok dvakrát zvýšila úrokové sadzby, čím bankám sťažila požičiavanie vládam, spotrebiteľom a firmám. V oboch prípadoch sa postup banky odrazil v raste úrokového rozpätia vládnych dlhopisov krajín na periférii voči referenčným nemeckým.

Práve problémy s financovaním štátov viedli podľa štúdie k ekonomickému spomaleniu a rastu nezamestnanosti v druhej polovici minulého roka. Okrem toho to spôsobilo hospodársku krízu aj v krajinách s nízkymi dlhmi a deficitmi.

ECB však vplyvom zhoršujúceho sa stavu ekonomiky úrokové sadzby začala znižovať a výrazne intervenovala na sekundárnych trhoch a nakúpila španielske a talianske bondy za 200 miliárd eur a v decembri ponúkla lacné úvery bankám.

Za tento postup ju chválil, vzhľadom na to, že krízu dočasne zjemnila. Na dlhodobejšie účinky tohto opatrenia sú však nutné reformné kroky na národnej aj európskej úrovni. Krajiny potrebujú posilniť konkurencieschopnosť a znížiť vzájomné nerovnováhy. Vzhľadom na to, že štáty eurozóny nemôžu devalvovať, napríklad platy musia v periférnych ekonomikách výrazne klesnúť.

Prezident ECB Mario Draghi včera uviedol, že eurozóna má to najťažšie za sebou a banka sa teraz zameria najmä na infláciu a na sekundárnych trhoch zasahovať nebude. Zároveň však podľa agentúry Reuters potvrdil pretrvávajúce riziká a je v rukách vlád, aby ich riešili.

Zdržanlivejšia je podľa AFP nemecká kancelárka Angela Merkelová. Svojim konzervatívnym poslancom povedala, že dlhová kríza ešte neskončila a vzhľadom na pretrvávajúce riziká, len prechádza pokojnou fázou.

(EurActiv/Reuters)