Oživenie eurozóny spomalilo

Po 0,3-percentnom medzikvartálnom raste, eurozóna pokračuje v oživení, no jeho tempo sa zmiernilo na 0,1 %. Pod spomalenie sa podpísal najmä slabší rast nemeckej ekonomiky. V treťom kvartáli bol na úrovni 0,3 %, kým v druhom na úrovni 0,1 %.

Prekvapil tiež nečakaný pokles Francúzska, druhej najväčšej ekonomiky bloku, o 0,1 %. Podobný vývoj zaznamenalo aj Taliansko.

V medziročnom porovnaní sa HDP eurozóny za tri mesiace do konca septembra po očistení od sezónnych vplyvov znížil o 0,4 % a v EÚ vzrástol o 0,1 %. V druhom trimestri sa výkon bloku s eurom znížil o 0,6 % a výkon EÚ klesol medziročne o 0,2 %.

Tempo oživenia sa spomalilo aj v prípade Slovenska.  Z medzikvartálneho pohľadu krajina zaznamenala rast na úrovni 0,2 %. V druhom štvrťroku to bolo 0,3 %.

Pri medziročnom porovnaní HDP Slovenska rástlo o 0,7 %, čiže na rovnakej úrovni ako v druhom štvrťroku.

Rýchlejšie oživenie budúci rok

Nemecký rast potiahol najmä domáci dopyt, vývoz však spomalil, čo je ďalším indikátorom problémov, ktoré sužujú zvyšok eurozóny. „Pozitívne impulzy prišli výhradne z Nemecka,“ konštatoval Nemecký štatistický úrad.  

Podľa odhadu Komisie by eurozóna mala zaznamenať tento rok celkový pokles o 0,4 % a v roku 2014 rast na úrovni 1,1 %. V roku 2015 by sa tempo malo zvýšiť na 1,7 %.

Mnohé členské štáty však trápi rekordná nezamestnanosť nad 12 %. Jeden z dvoch mladých ľudí v Grécku či Španielsku nemá prácu.

(EurActiv/TASR/Reuters)