Paríž a Londýn sa blížia k dohode o regulácii hedžových fondov

Zdroj: Flicr

Rokovania postupne finišujú a Francúzsko vyzvalo Veľkú Britániu, aby sa vzdalo väčšej právomoci v prospech európskych regulátorov, čo by im umožnilo monitorovanie zahraničných fondov. Paríž by na oplátku súhlasil s tým, že by takéto fondy mohli získať licenciu na operovanie v rámci celého bloku.

„Objavujú sa skutočné náznaky, že obe strany sa k sebe približujú,“ uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný diplomat. Licencie a tzv. pasy pre manažérov hedžových fondov sú predmetom sporu medzi Francúzskom, Britániou a USA o tom, či by regulácia bránila zahraničným fondom vstupovať na trh EÚ.

Okrem toho Carlos Tavares, šéf Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov (CESR) pre Reuters potvrdil, že Brusel a Washington sa snažia nájsť spoločné riešenie. „Verím, že v každom prípade bude fungovať spolupráca a konečné riešenie bude pozitívne pre obidve strany,“ tvrdí Tavares.

Posledný spor medzi Parížom a Londýnom vznikol ohľadom právomocí celoeurópskeho regulačného orgánu. V rámci konsenzu by mohli byť obe strany spokojné.

Francúzsko sa okrem toho postavilo proti navrhovanému vydávaniu celoeurópskej licencie, pre obavy, že kontroly fondov vstupujúcich na trh by neboli dostatočne prísne. Tu zas mal výhrady Washington, pretože by to mohlo zablokovať vstup amerických fondov.

Paríž sa dokonca pokúša presvedčiť americký minister financií Timothy Geithner, ktorý svojej francúzskej rezortnej kolegyni Christine Lagardovej napísal varovný list, aby krajina zvážila svoj postoj voči zahraničným fondom.

Už minulý piatok sa objavili prvé náznaky, že Paríž prehodnocuje svoje stanovisko. Jednak vplyvom USA, ale aj slabnúcej podpory zo strany Nemecka.

Francúzsko je teraz citlivé na kritiku zo strany USA, najmä preto, že čoskoro preberie predsedníctvo skupiny krajín G20, ktoré sa okrem globálneho riešenia krízy zameriavajú a na finančnú reformu.

Ak sa spor bude naťahovať až do novembra, nielenže by to znamenalo odklad legislatívy o regulácii hedžových fondov na neurčito, okrem toho by Spojené štáty mohli brzdiť pokrok v rokovaniach na úrovni G20.

Európski diplomati a zákonodarcovia sa stretnú ešte začiatkom budúceho týždňa, aby sa pokúsili dosiahnuť dohodu a následne by o dokumente ešte tento mesiac hlasoval Európsky parlament.

Tak by sa skončil dlhodobý spor, v rámci ktorého dochádzalo medzi Francúzskom a Veľkou Britániou k prudkým hádkam, keďže Londýn bráni záujmy svojho finančného centra City.

(EurActiv/Reuters)