Parlament považuje plány na obmedzenie ratingových agentúr za nereálne

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Hlasovanie o návrhu Komisie zameranom na ratingové agentúry malo prebehnúť dnes (7. júna), ale odložili ho na 19. júna. Plán by mal uľahčiť stíhanie agentúr v prípade, že sa preukáže, že pri hodnotení úverovej schopnosti dlhu pochybili. Za svoje rozhodnutia by sa mali stať civilno-právne zodpovedné.

Taliansky europoslanec zo skupiny socialistov (S&D) Leonardo Domenici predložil úpravy návrhu Komisie tak, aby mohla vzniknúť samostatná európska ratingová agentúra. Výbor pre ekonomické a menové záležitosti ho však požiadal, aby ich prerobil. Podľa nemenovaného zdroja spokojní zrejme nebudú ani s kompromisným návrhom, podľa ktorého by európske inštitúcie hodnotili úverovú spoľahlivosť členských štátov.

Odborníci tvrdia, že tri dominantné ratingové agentúry Moody’s, Standard and Poor’s a Fitch (zväčša v americkom vlastníctve) potrebujú konkurenciu, avšak čisto európsky prístup situáciu nevyrieši.

„Európska agentúra by problém nevyriešila. Musí byť medzinárodná. Je naivné očakávať od investorov, že budú akceptovať ratingy vypracované v Európe, keď najväčšia časť investícií prebiehať na Wall Street alebo na rýchlo rozvíjajúcich sa trhoch,“ uviedla Annette Heuserová z Bertelsmann Foundation North America počas konferencie pri príležitosti spustenia medzinárodnej neziskovej ratingovej agentúry INCRA v Bruseli.

Za zlé rozhodnutia agentúr väčšinou zodpovedá jej vedenie a nie inštitúcia, ako v minulosti v prípade manažmentu Moody’s. Vincent Truglia, ktorý tiež pôsobil v Moody’s Investors Service upozornil aj na fakt, že samotné vlády klamú pri vykazovaní údajov a preto je pre ne niekedy ťažké odhaliť skutočný stav. „Klamalo mi viac vládnych predstaviteľov ako si dokážete predstaviť,“ vyhlásil.

„Pri dátach musíte byť veľmi opatrní, a je jedno odkiaľ prichádzajú. Veď grécka vláda uvádzala zlé čísla. A my sme s nimi pracovali roky. Eurostat pritom len reprodukuje to, čo mu vlády dajú,“ vysvetlil.

Ďalšie kroky:

19. júna 2012 – hlasovanie Výboru EP pre hospodárske a menové záležitosti o správe o ratingových agentúrach.