Parlament žiada pozastaviť dohodu o ochrane duševného vlastníctva

foto: kabelky značky Louis Vuitton, zdroj: Flickr, autor: Selfridges & Co

Zvesti o tom, že vyjednávania o dohode sa skončili, znepokojili niektorých europoslancov. Tí preto Komisiu vyzvali, aby celú záležitosť čo najskôr objasnila.

„Ak je dohoda skutočne schválená, požadujeme od Komisie, aby Európskemu parlamentu predstavila finálny dokument rokovaní tak skoro, ako je to len procedurálne možné,“ uvádzajú v spoločnom prehlásení grécky europoslanec za socialistov a podpredseda Parlamentu Stavros Lambrinidis, francúzska poslankyňa za socialistov Francoise Caster, česká stredopravicová poslankyňa Zuzana Roithova a nemecký europoslanec za liberálov Alexander Alvaro.

Obchodnú dohodu proti falšovaniu (ACTA) sprevádza kontroverzia od začiatku vyjednávaní, keďže zákonodarcovia a zástupcovia priemyslu sa obávajú, že dokument dá vládam voľné ruky pri schvaľovaní zákonov proti falšovaniu a nelegálnemu sťahovaniu, čo ohrozí základné práva občanov EÚ.

Komisia si od europoslancov opakovanie vyslúžila tvrdú kritiku za to, že držala oficiálne dokumenty k dohode v tajnosti. Poslanci na oplátku pohrozili, že ju neschvália ak nebudú mať dosť času na jej preštudovanie. Podľa Lisabonskej zmluvy si totiž medzinárodné dohody vyžadujú schválenie Parlamentu.

„Vyzývame komisiu, aby neuskutočňovala žiadne provizórne uplatňovanie dohody pred tým ako bude mať Európsky parlament možnosť vyjadriť svoj informovaný názor v tejto záležitosti,“ dodáva Lambrinidis.

Hotovo?

Európska komisia minulý piatok (1. októbra) uviedla, že rokovania o ACTA v Tokiu sa „úspešne skončili“. V stanovisku sa píše, že dohoda bude zahŕňať najmodernejšie opatrenia na vymáhanie práv duševného vlastníctva, vrátanie zavádzania najefektívnejších nástrojov na občianske, trestné a cezhraničné stíhanie, masívnu spoluprácu, či mechanizmy na podporu tohto vymáhania v jednotlivých štátoch, ktoré dohodu podpísali.

Aktivisti upozorňujú, že rokovania sa neskončili a úradný aparát sa len snaží jednotlivé štáty nalákať, aby prijali zákony schválené mimo ich legislatív. „Cieľom tohto predčasného vyhlásenia dohody je samozrejme nabudiť dojem, že ACTA je uzatvorená záležitosť a parlamenty nemajú inú možnosť len ich schváliť bez možnosti zmeniť ich,“ uvádza mimovládna organizácia zaoberajúca sa slobodou internetu La Quadrature du Net.

Ich tvrdenie podporujú aj správy, ktoré hovoria o pokroku, ale nie o konečnom schválení dohody v Tokiu. Podľa amerických predstaviteľov sa krajiny údajne dohodli na mnohých zásadách obchodnej dohody proti falšovaniu tovarov. Podľa amerického hlavného vyjednávača pre záležitosti obchodu Rona Kirka sú rokovania „takmer v cieľovej rovine“.

Predstavitelia Komisie potvrdili, že celé znenie dokumentu ACTA bude prístupné už tento týždeň. Europoslanci pre EurActiv uviedli, že cieľom Komisie je pravdepodobne vyvinúť na nich časový tlak, aby text schválili bez toho, že by mali dosť času na jeho plné preštudovanie. Napríklad v oblasti návrhu EÚ k zdieľaniu údajov o pasažieroch s ostatnými krajinami mali údajne len pol hodinu na prečítanie si textu a poskytnutie oficiálneho stanoviska.