Pasažieri majú nárok na odškodné za meškanie či rušenie letov

zdroj: TASR

Súd o povinnom odškodňovaní pasažierov za zrušené, ale aj dlho meškajúce lety, ktoré nespôsobia mimoriadne okolnosti, rozhodol ešte v roku 2009. Dnešným rozsudkom svoje rozhodnutie potvrdil. Prípady sa týkali spoločností Lufthansa, British Airways, easyJet, TUI Travel a Medzinárodnej asociácie pre leteckú dopravu.

Pasažieri letov, ktoré začínajú alebo končia v EÚ budú mať nárok na odškodnenie vo výške od 250 do 600 eur za meškanie alebo zrušenie letov. „Súdny dvor potvrdzuje svoj predošlý rozsudok, že pasažieri, ktorých lety dlho meškajú, by mali byť kompenzovaní,“ uvádza sa v stanovisku Súdneho dvora EÚ.  

Dodáva však, že pasažieri nárok na kompenzáciu nemajú v prípade, že aerolínie môžu dokázať, že meškanie spôsobili okolnosti mimo ich kontroly.

V roku 2009 súd rozhodol o odškodnení pri viac ako trojhodinovom oneskorení. Vtedy išlo o spoločnosť Air France. V prípade Lufthansa pasažieri žalovali aerolínie na nemeckom súde po tom, čo ich let meškal viac ako 24 hodín. Sudcovia sa obrátili na Súdny dvor EÚ.

Ďalší prípad sa vzťahuje na British Airways, easyJet, TUI Travel a Medzinárodnú asociáciu pre leteckú dopravu, ktoré žalovali Britský úrad pre civilné letectvo, za to, že odmietol ich požiadavku, aby dostali výnimku z platenia kompenzácií za omeškané lety. Britskí sudcovia sa tiež obrátili na súd v Luxemburgu.