Po protekcionizme nacionalizmus na pracovnom trhu

Pozadie:

Štandardnou súčasťou rétoriky britského premiéra Gordona Browna je vyhlásenie, že chce, aby Británia bola svetovým lídrom vo vede, biznise, kreativite a výrobe. Aj keď sa to považuje za štandardnú Brownovu rétoriku, premiér vyhlásil, že jeho vláda chce čerpať talent všetkých na tvorbu „britských pracovných miest pre britských robotníkov“.

Konzervatívni politici hneď napadli jeho frázy, pričom sa odvolávali na to, že to odporuje princípom EÚ o voľnom pohybe pracovnej sily.

Odbory však pod vplyvom krízy začali Brownovu rétoriku využívať na sociálnych sieťach typu Facebook v rámci kampaní proti zahraničným robotníkom.

Otázky:

Podľa britskej tlače vláda pripravuje nariadenie pre zamestnávateľov, aby v rámci princípov spoločensky zodpovedného podnikania využívali služby britských robotníkov. Ministri sa rozhodli zakročiť pre nezhody ohľadom britských robotníkov pod vplyvom série štrajkov v ropnej rafinérii Lindsey v Lincolnshire. Francúzska spoločnosť Total, ktorá podnik vedie a talianska stavebná firma, ktorú si francúzske vedenie najalo, čelili obvineniu z uprednostňovania portugalských a talianskych stavebných robotníkov.

Ako píše britská tlač protesty proti firmám, ktoré najímajú cudzincov sa stupňujú. Napríklad dve subdodávateľské firmy francúzskej spoločnosti Alstom na prevádzku Staythorpskej elektrárne využívajú služby španielskych pracovníkov. Vo väčšine prípadov však podniky uprednosňujú poľských robotníkov.

Hovorca Alstom poprel, že by spoločnosť diskriminovala britskú pracovnú silu, dokonca tvrdí, že svojich subdodávateľov vyzvali, že v prípade, že budú prijímať nových zamestnancov, tak nech uprednostnia Britov.

Pracovná sila zo zahraničia tak postihujú dôsledky ekonomickej krízy na prvom mieste.

Česi a Rumuni posielajú cudzincov domov

Vláda v Českej republike ponúkala letenku zadarmo a 500 eur pre zahraničných robotníkov, ktorí budú dobrovoľne súhlasiť s tým, že sa po prepustení vrátia domov. Táto iniciatíva si vyslúžila vlnu kritiky v Bruseli.

EurActiv sa českého premiéra Mirka Topolánka opýtal, či v tomto prípade nejde o protekcionizmus, na čo predseda Rady reagoval, že táto pracovná sila musela odísť tak či tak, lebo nepochádzala z členských krajín EÚ a nemala platné víza.

V rumunskom hlavnom meste Bukurešti protestujú stovky čínskych robotníkov. Chcú sa vrátiť domov po tom, čo ich zamestnávatelia (rumunské stavebné firmy) neboli schopné vyplatiť ich mzdy. Rumunské firmy vďaka realitnému boomu najali tisíce stavebných robotníkov z Ázie. No sektor sa dostal do hlbokej krízy a cudzinci sú nadbytoční.

Gabriel Ghelmegeanu, zamestnanec Rumunsko-čínskej obchodnej komory pre Associated Press povedal, že zatiaľ prepustili „stovky, nie tisíce“ čínskych robotníkov v Rumunsku.