Podnikateľské združenia výsledky volieb uvítali

Philippe de Buck, generálny riaditeľ podnikateľskej lobby BusinessEurope, vyjadril sklamanie nad počtom ľudí, ktorí došli k urnám a podľa neho je to zlyhaním najmä politikov. Zároveň dodal, že relatívny úspech skupín orientujúcich sa na podnikanie je dôkazom, že verejnosť si žiadny politický program neasociovala s finančnou krízou.

„Výsledky posilnili pozíciu pravice a dokázala, že neexistuje ideológia pre diskusie o súčasnej kríze. Musíme počkať na to, ako sa Parlament zorganizuje, aby sme videli aká bude možná väčšina, no myslím si, že dokážu trafiť dôležité sociálne, ekonomické a podnikateľské problémy,“ vysvetlil.

Podľa jeho slov kontinuita posilní pozíciu Parlamentu a môže pomôcť aj predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrosovi, ktorý hľadá podporu pre znovuzvolenie na post hlavy exekutívy.

„Výsledky posilňujú jeho pozíciu, keďže pochádza zo stredopravej strany. V každom prípade, rýchle rozhodnutie o osude Komisie je dôležité, pretože sa treba vyhnúť neschopným ľuďom v jej radoch,“ dodal.

Andrea Benassi, generálny tajomník UEAPME, tiež prejavil rozčarovanie nad nízkou účasťou. „Nízka účasť je znepokojujúcim signálom, ktorý naznačuje zlyhanie v zapájaní občanov EÚ do skutočnej európskej debaty. Pozitívnou stránkou je, že tí, ktorí sa na voľbách zúčastnili, volili proeurópskych kandidátov podporujúcich integráciu.“

Poznamenal, že nacionalisti a euroskeptici nemali takú podporu ako sa predpokladalo. „Sú to dobré správy pre európske malé podniky, ktoré by rady prenikali na otvorený vnútorný trh,“ vysvetlil Benassi.

Podľa Gábora Papaneka, výkonného riaditeľa ekonomického výskumu GKI v Maďarsku je veľmi ťažké s istotou povedať ako výsledok volieb ovplyvní európske firmy. „Problémom je, že Európsky parlament má veľmi malý vplyv na ekonomický život a jeho činnosť nie je transparentná,“ komentoval.