Posilnená EIB má pomôcť čeliť recesii

Pozadie

Európska investičná banka (EIB) je investičným ramenom európskych inštitúcií a jej cieľom je podporiť rozvoj infraštruktúrnych projektov v EÚ. Rozpočet jej poskytujú predovšetkým členské krajiny, ktoré sú jej akcionármi. Doteraz bola podpora EIB pre malé a stredné podniky obmedzená.

Pôžičky pre malé firmy

Úverová kapacita EIB bude zvýšená o 30 miliárd eur. Prostriedky, ktoré majú byť využité do roku 2011, sú určené pre malé a stredné podniky. Dohodli sa na tom ministri financií na neformálnom víkendovom stretnutí v Nice (13. september 2008). Týchto 30 miliárd prakticky zdvojnásobí prostriedky, ktoré má banka k dispozícii na podporu MSP.

Podľa francúzskej ministerky financií Christine Lagarde je to jedno z opatrení, ktoré majú dokázať, že EÚ nie je voči medzinárodnej finančnej kríze pasívna.

Európsky suverénny fond?

EIB bola na neformálnom stretnutí ministrov financií v centre pozornosti. Na základe návrhu talianskeho ministra Giulio Tremontiho Rada povedala banke, aby vytvorila pracovnú skupinu, ktorá preskúma možnosti lepšej koordinácie európskych investícií do infraštruktúry, najmä v sektore energetiky. Prezident EIB Philippe Maystadt vyhlásil, že práca na energetických otázkach „môže napredovať veľmi rýchlo“.

V pracovnej skupine budú aj zástupcovia národných inštitúcií, ktoré poskytujú infraštruktúrne investície. Ich účasť vyvolala narážky na možnosť vytvorenia vládami kontrolovaného investičného fondu (suverénny fond), podobného aký má Rusko, Čína, Nórsko, Singapur či iné krajiny. Tieto fondy sú stále častejšie využívané na strategické investovanie v zahraničí.

Prezident EIB však túto možnosť rýchlo vylúčil. „Náš súčasný štatút nám bráni získavať podiely v spoločnostiach.“ Druhým problémom sú peniaze. „Suverénne fondy využívajú obrovské vlastné zdroje, ktoré EIB nemá“, povedal po stretnutí Maystadt novinárom.

Ak by však vstúpila do platnosti Lisabonská zmluva, EIB bude môcť investovať do spoločností a tým kryť svoje úverové aktivity. No ak by sa mala zmeniť na skutočný suverénny fond, boli by nutné ďalšie zmeny.

Pracovná skupina bola každopádne predstavená ako krok týmto smerom a získala jednomyseľnú podporu členských krajín, predovšetkým Španielska a Talianska, ktoré návrh na jej vytvorenie predložili. Vytvorenie privítala aj ministerka financií Francúzska, ktoré je predsedníckou krajinou, aj Joaquín Almunia, komisár pre hospodárske a menové otázky.