Poslanci budú hlasovať o slobode tlače v Taliansku

Pozadie:

Podľa nezávislých prieskumov je televízia je hlavným zdrojom informácií väčšiny Talianov.

Rodina súčasného talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho vlastní všetky hlavné súkromné televízne stanice, niekoľko denníkov, magazínov, vydavateľstviev, reklamných agentúr, filmových štúdií a distribučných spoločností. Berlusconi má nad nimi priamu kontrolu. Svoje mediálne impérium začal budovať ešte v 80-ych rokoch. Talianska vláda desiatky rokov nebola schopná tento vývoj regulovať.

Problém má teda v zásade národný charakter. Európske zmluvy však ustanovujú rešpektovanie základných slobôd, vrátane slobody informácií. Úlohou inštitúcií EÚ je dohliadať, aby členské štáty spĺňali tieto princípy. V prípade jasného rizika alebo vážneho priestupku môžu zahájiť mimoriadne procedúry voči inkriminovanej krajine. Doteraz sa to však nestalo.  Otázka mediálneho pluralizmu sa rieši na národnej úrovni.

Otázky:

Počas včerajšej búrlivej debaty v Európskom parlamente (EP) poslanci diskutovali o tom, či je relevantné preniesť národné záležitosti na fórum EP. Skupina ľudovcov z EPP, konzervatívcov a reformistov z ECR a členovia EFD (Európa slobody a demokracie) sa jednomyseľne vyjadrili za to, aby debatu o porušovaní informačnej slobody v Taliansku viedol národný parlament a nie Brusel či Štrasburg.

Šéf ľudovcov v EP Joseph Daul odsúdil „poľutovaniahodné využívanie európskych inštitúcii na riešenie národných sporov“ a zdôraznil, že „Talianska republika v Európe funguje tak, ako má, demokraticky a s rešpektom voči právu“.  

Poslanci sa však už v stredu dohodli, že o tejto otázke budú hlasovať na najbližšom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu (19. – 22. októbra). Sociálni demokrati, liberáli a poslanci extrémnej ľavice naopak tvrdia, že situácia v Taliansku, kde média ovláda premiér, je anomáliou európskej demokracie a môže sa stať, že sa niečo podobné prenesie aj do iných členských štátov, pokiaľ sa nebude konať.

Európska smernica o mediálnom pluralizme?

Ľavicoví poslanci navrhli, aby sa prijala nová smernica o mediálnom pluralizme, ktorá by európskym inštitúciám umožnila regulovať médiá pred koncentrovaným vlastníctvom. Cieľom nových pravidiel by boli práve magnáti ako Berlusconi či Rupert Murdoch.

Ľudovci prejavili záujem diskutovať o tejto otázke, no zdôraznili, že podpora členských štátov bude veľmi dôležitá.

Európska komisia sa voči debatám aj smernici postavila chladne. „Zmenila by legislatíva tento problém? Dokážeme to presadiť na základe súčasných kompetencií EÚ? Je tam skutočne medzinárodná dimenzia? Toto všetko budeme musieť dokázať skôr, ako začneme s legislatívnym procesom,“ povedala v rámci svojho príspevku do diskusie komisárka pre médiá Viviane Redingová.

Pripomenula Parlamentu, že európska exekutíva sa už snažila presadiť podobnú smernicu v 90-ych rokoch, no narazila na odpor členských štátov a projekt stroskotal. „Túto smernica považovali za prekročenie kompetencií EÚ,“ upozornila.

Berlusconiho sága

Premiéra Berlusconiho však doma trápia iné záležitosti, ako debaty európskych inštitúcií. Ústavný súd v stredu podvečer odmietol tzv. Lodo Alfano, zákon, ktorý vysokým politickým hodnostárom garantoval úplnú imunitu pred akýmkoľvek trestným stíhaním.

Podobný zákon platí aj v iných členských krajinách (napríklad vo Francúzsku), no taliansky súd rozhodol, že porušuje ústavu. Dôsledkom toho premiéra čaká hneď niekoľko súdnych procesov, ktoré boli odročené práve pre „Lodo Alfano. Najaktuálnejšie sú obvinenia z podplácania sudcov a daňových únikov.