Pre horúčavy môže zdražieť múka

Niektorí analytici pochybujú o tom, či súčasné ceny obilnín sú udržateľné s ohľadom na veľké svetové zásoby a fakt, že celkové dodávky sú stále uspokojivé. Ceny obilnín za posledné tri týždne stúpli o 25 % po tom, čo horúčavy v západnej a východnej Európe zasiahli polia tesne pred žatvou. V piatok sa ceny pšenice na kľúčovej burze v Paríži pohybovali okolo 178 eur za tonu.

„Ešte pred štyrmi týždňami boli vyhliadky pre žatvu veľmi pozitívne a múčne mlyny očakávali novú pšenicu za okolo 110 až 114 eur za tonu,“ tvrdí Manfred Weizbauer, výkonný šéf VDM, asociácie nemeckých múčnych mlynárov. „Takýto rast ceny surovín znamená, že sa nebude dať vyhnúť zdražovaniu múky,“ dodal. Podľa Weizbauera okrem toho bude rast cien závisieť od individuálnych spoločností.

Analytici neočakávajú okamžitý rast cien chleba, pretože vo väčšine európskych krajín 90 % nákladov na jeho upečenie tvoria energie a mzdy.

Horúčavy potrápili farmárov aj po ďalšej stránke. Keďže tráva kvôli horúčavám vyschla skôr ako stihla vyrásť, čelia vyšším nákladom na krmivá pre zvieratá. „Masívne stúpli náklady na kŕmenie,“ tvrdí Heyley Campbellová-Gibbsonsová z britskej Národnej únie farmárov.

Európske polia vyzerajú ako Afrika

Campbellová-Gibbsonsová upozornila, že horúčavy a sucho spálili trávu určenú na výrobu siláže, ktorá slúži na chov dojných kráv. V júni sa jej objem zmenšil o 20 až 30 % a pri druhom kosení v druhej polovici júla o 50 %. „Pre teplo mnoho polí vyzerá skôr ako Afrika a nie ako európske lúky,“ sťažoval sa pre Reuters producent obilnín.

Okrem toho pre horúčavy museli stáda ostávať väčšinou vo vnútri, takže mnoho slamy sa minulo na poprávanie. Campbellová-Gibbsonsová tvrdí, že ceny slamy v Británii stúpli zo 60 libier minulý rok na súčasných sto libier za tonu. Farmári vo Veľkej Británii odhadujú, že cena mlieka stúpne o 1 až 1,5 penci za liter.

Francúzska vláda kvôli horúčavám umožnila farmárom, aby využili porast na úhorových poliach na chov zvierat pre kritický nedostatok krmiva.

Ostanú ceny obilnín vysoké?

Niektorí pozorovatelia však pochybujú, že sa vysoké ceny obilnín udržia. „Fakt, že vysoké ceny budú mať viditeľný vplyv na dopyt sa prehliada,“ uviedla vo svojej správe nemecká Commerzbank. Okrem toho podľa banky došlo k ochromeniu vývozu pšenice z EÚ. „Očakávame, že ceny klesnú hneď ako sa vyhliadky pre úrodu stabilizujú,“ predpokladá Commerzbank.

Claus Keller, analytik z F. O. Licht upozornil, že síce to vyzerá, že tento rok sa vyprodukuje menej obilnín ako minulý rok, ale obrovské zásoby znamenajú, že sa netreba obávať, že by došlo k výpadkom dodávok.

Len USA majú v sýpkach toto leto 27,5 milióna ton pšenice. Nemecko v roku 2009 uskladnilo 25,1 milióna ton. „V súčasnosti je na severnej pologuli dostatok pšenice, najmä vďaka rekordným zásobám v USA a aj všade inde, ktoré sa vytvorili za posledné dva roky,“ vysvetlil Keller.

(EurActiv/Reuters)