Priemysel aj stavebníctvo v marci tohto roku sklamali

Autor: supakitmod, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

V dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu produkcia klesla o 5,2 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v marci tohto roka oproti februáru vzrástla o 0,2 %.

„Úroveň priemyselnej produkcie v prvom štvrťroku 2014 možno hodnotiť ako veľmi slušnú. Rast priemyselnej výroby ostáva rozložený medzi viaceré sektory. Prišlo síce k spomaleniu medziročného rastu, ale to diktuje predovšetkým pomalší rast výroby áut, ktorý je očakávaný a neznamená reálne oslabenie priemyslu,“ uviedol makroekonóm VÚB Banky Andrej Arady. Spomedzi jednotlivých sektorov sa podľa neho obzvlášť dobre darí predovšetkým výrobe elektrických zariadení.

„V priebehu roka očakávame ďalšie spomalenie rastu automobilového sektoru, keďže už počas minulého roku bežala výroba áut takmer na hranici výrobných kapacít,“ dodal Arady. Podľa správ z médií automobilky síce čaká úspešný rok v ktorom pripravujú nové projekty, tie si ale zrejme odčerpajú svoju pozornosť, čo by mohlo znížiť ich výrobné schopnosti. Podľa jeho slov rast výroby mimo áut síce tiež mierne spomalil, no produkcia tu ostala naďalej veľmi slušná a diverzifikovaná.

Priemysel v marci tohto roku v medziročnom porovnaní síce stále ťahali nahor takmer výlučne exportne orientované odvetvia na čele s automobilovým a elektrotechnickým priemyslom, ich marcový výkon bol však sklamaním. Uviedol to v súvislosti so zverejnenými údajmi ohľadom marcovej priemyselnej a stavebnej produkcie Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

„Všetky ostatné exportne orientované odvetvia zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom po zohľadnení sezóny s výnimkou výroby a spracovania kovov medzimesačný pokles produkcie,“ spresnil.

Stavebná produkcia

Ako informoval Štatistický úrad SR, stavebná produkcia na Slovensku v marci druhý raz v tomto roku medziročne vzrástla. V porovnaní s marcom 2013 sa zvýšila o 0,1 % na 282,7 milióna eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 1,4 % nižšia ako vo februári 2014.

Ako uviedol analytik VÚB Andrej Arady, stavebná produkcia v marci po zohľadnení sezónnych vplyvov oproti predošlému mesiacu síce klesla o 1,4%, no v medziročnom porovnaní sa opäť vrátila do zelených.

Po výnimočne silnom závere predošlého roka dochádza v stavebníctve k stabilizácii bližšie reálnych úrovní. Celoročný rast stavebnej produkcie odhadujeme blízko úrovne 1%. „Korekcia predošlého rastu však znížila výkon v prvom štvrťroku, kedy objem produkcie medziročne celkovo klesol o 0,2%.. Dostupné údaje však napovedajú, že táto korekcia neznamená zastavenie oživenia stavebníctva,“ dodal Arady.

V dlhodobom horizonte ostávajú veľmi slušné očakávania na vývoj zamestnanosti, ktoré pramenia z historicky najdlhšieho obdobia na ktoré majú podniky zabezpečené objednávky. Tých sa zdá byť dosť najmä u veľkých spoločností pôsobiacich v inžinierskom staviteľstve, predovšetkým vo výstavbe diaľnic, uviedol analytik VÚB banky.

Podľa analytika Home Credit Slovakia Michala Kozuba stavebníctvo v marci na prvý pohľad potešilo svojim výsledkom. Rast o jednu desatinu percenta je podľa neho síce potešujúci a znamená „rastový“ záznam, ale viac ako oživenie sektora za výsledkom stojí veľmi zlý výsledok z minulého roka.

„V medziročnom porovnaní preto stavebníctvo rástlo, medzimesačne si pohoršilo. Na výsledkoch je vidieť, že situácia sa postupne stabilizuje. Nedochádza k tak obrovským prepadom, ako v minulom roku. Ak bude pokračovať oživovanie ekonomiky, firmy by v budúcom roku už mali zvýšiť svoj záujem o investície do stavieb. To by sa malo pozitívne odraziť na celom sektore,“ dodal Kozub.

(EurActiv/TASR)