Prísna regulácia bude, aj napriek výhradám Britov

Zdroj: MMF

Lídri členských krajín počas včerajšej diskusie zmiernili obavy Britov, že nové orgány pre finančný dozor obmedzia právomoci národných regulátorov pri spravovaní ich obrovského finančného sektora. „Európska rada urobila niekoľko rozhodnutí s cieľom ochrániť európsky finančný systém pred rizikom a zaistiť, aby sa už neopakovali chyby z minulosti,“ cituje agentúra Reuters predbežné závery summitu.

Európska dohoda vznikla deň po tom, čo americký prezident Barack Obama zverejnil svoj plán, ktorý sám označil za najúdernejšiu reformu finančného dohľadu v USA od 30-ych rokov minulého storočia.

Na britské výhrady lídri reagovali vyhlásením, že žiadne rozhodnutie, ktoré urobia nové orgány „by žiadnym spôsobom nemalo zasahovať do rozpočtových záležitostí členských štátov,“ – napríklad nútiť ich k „vykupovaniu“ bánk s problémami.

Veľká Británia sa obávala, že jej národní regulátori stratia svoje právomoci pri usmerňovaní sektora finančných služieb, ktorý je kľúčový pre jej ekonomiku. Lobovala proti tomu, aby Európska centrálna banka permanentne viedla Európsku radu pre systémové riziká (ERSR).

Členovia Generálnej rady ECB by teraz mali zvoliť predsedu ERSR. Zatiaľ nie je jasné, či s tým bude Veľká Británia súhlasiť, keďže ako nečlen eurozóny v centrálnej banke nemá žiadne postavenie.

(EurActiv / Reuters)