Pritvrdí euro bankovú konkurenciu na Slovensku? Názory sa rôznia

Pozadie:

Aj dnes môžu slovenskí klienti využívať služby a produkty zahraničných bánk. Zárukou je sloboda voľného pohybu kapitálu, ktorá je jedným zo základných pilierov jednotného trhu. Konkrétne podmienky upravuje legislatíva danej krajiny, obchodné podmienky konkrétnej banky a špecifiká daného produktu.

Teoreticky a legislatívne teda neexistujú žiadne prekážky, ale využívanie služieb zahraničných bánk pre ľudí, ktorí žijú a zarábajú na Slovensku, komplikuje koruna. Klientovi totiž neustále hrozí kurzové riziko vyplývajúce z pohybu koruny voči euru a z dlhodobého hľadiska je vývoj situácie nepredvídateľný, čo je riskantné najmä pri hypotékach.

Otázky:

Niektorí ekonómovia predpokladajú, že vstup Slovenska do eurozóny výrazne zmení situáciu. Kurzové riziko sa odstráni, ľudia budú zarábať v eurách a jednoducho si vypočítajú, či je pre nich výhodnejší úver na Slovensku alebo v susednom Rakúsku.

Ekonóm Pavel Kohout verí, že aj slovenskí klienti sa stanú atraktívnejší pre zahraničné banky. „Slovenský podnik (a možno aj občana) budú môcť obsluhovať stovky bánk po celej Európe,“ vyhlásil pre portál tvojePENIAZE.sk. Predpokladá, že „konkurencia v bankovom sektore sa bez najmenších pochybností výrazne pritvrdí.“

Hra o klienta pritom nemusí spočívať na úrokových sadzbách. Tie sa pre celú eurozónu odvíjajú od oficiálnej sadzby Európskej centrálnej banky. Konkurenčný boj sa bude skôr odrážať v doplnkových službách, nastaveniach produktu, či vo výške poplatkov.

Pozície:

Slovenská banková asociácia potvrdzuje, že jednou z výhod zavedenia eura pre klienta banky bude cenová porovnateľnosť produktov a služieb v rámci celej eurozóny. Dodáva však, že „samotné zavedenie eura nesúvisí s dostupnosťou ponúkaných bankových služieb.“ Žiadne mimoriadne zmeny na bankovom trhu neočakáva.

Mária Valachyová, analytička Slovenskej sporiteľne: “ Predpokladáme, že po vstupe do EÚ sa podmienky pre poskytovanie úverov našim občanom z titulu väčšej konkurencie výrazne nezlepšia.  Na Slovensku je už teraz medzi bankami silné konkurenčné prostredie. Očakáva, že aj po vstupe do eurozóny bude slovenský klient pre zahraničnú banku „rizikovejší,“ čo ovplyvní jeho šance dostať najvýhodnejšie podmienky na čerpanie úveru: „Zahraničná banka totiž pravdepodobne ohodnotí zahraničného žiadateľa o úver (teda aj zo Slovenska), ktorý by bol založený nehnuteľnosťou z inej krajiny (na Slovensku) ako rizikovejšieho, v dôsledku čoho dostane vyššiu úrokovú sadzbu ako vo svojej krajine.“

Eva Šinková z Tatra banky očakáva, že vstup Slovenska do eurozóny prinesie určitý vplyv na bankový trh: „Spoločnou menou sa otvorí finančný trh a bude väčšia dostupnosť služieb zahraničných bánk.“ Dodáva, že stratou kurzového rizika budú slovenskí klienti schopnejší brať si zahraničné úvery, ale „nepredpokladáme výraznú migráciu klientov aj napriek otvorenému trhu.“ Zdôrazňuje, že hypotéka je zložitý produkt a vyžaduje si vždy individuálne riešenie pre každého klienta. Preto „nie je možné porovnávať podmienky hypotekárnych úverov slovenských bánk so zahraničnými bankami.“