Problémy eura vyhovujú švajčiarskym bankám

zdroj: flickr, autor: Blackmuse

Švajčiarska neutralita spolu s rekordnou silou franku voči euru sú neodolateľnou kombináciou pre znepokojených obyvateľov eurozóny. Predstavitelia súkromných švajčiarskych bánk pre Reuters potvrdili, že zaznamenali príliv aktív, nielen z Grécka, ale aj iných členských krajín.

Dopyt po frankoch bol taký silný, že švajčiarska národná banka musela zakročiť na menových trhoch a stlačiť hodnotu meny, ktorá poškodzovala export a konkurencieschopnosť krajiny. Pre súkromných bankárov však skutočnou novinkou je fakt, že do krajiny prúdia peniaze a bankový sektor tak môže obrátiť list za poškodenou povesťou daňového raja.

Zdroje Reuters prezradili, že väčšina prostriedkov na účtoch ostáva v eurách, no mnohé prechádzajú na franky. Bohatí klienti vplyvom krízy odmietajú opustiť hotovosť a vrátiť sa späť ku komplexným finančným produktom. Podľa bankárov väčšina klientov 30 % svojich úspor drží v hotovosti, pričom vyčkávajú, ako sa bude ďalej vyvíjať stav na trhoch. Odrádzajú ich aj suverénne dlhopisy, pred tým stabilne návratný zdroj. Na druhej strane majú Európania stále veľký záujem o zlato.

(EurActiv/Reuters)