Prvá „zlá banka“ bude v Írsku

Pozadie:

Kolaps írskeho realitného boomu a svetová finančná kríza dostali banky v Írsku do veľkých problémov. Vláda znárodnila banku Aglo Irish Bank, ktorá investovala miliardy do developingu nehnuteľností, ďalej museli poskytnúť €7 miliárd dvom najväčším bankám -Bank of Ireland a Allied Irish Bank.

Klesajúce ceny realít poškodili súvahy bánk, developerov dostali do stavu platobnej neschopnosti a vlastníci domov nemali z čoho platiť hypotéky, pretože čoraz viac z nich prichádzalo o prácu.

Otázky:

Minister financií Brian Lenihan povedal, že tento krok by mohol ozdraviť banky a uvoľniť úverový tok pre domácnosti aj firmy a tým podporiť reálnu ekonomiku. Bankové pôžičky poskytnuté na investovanie do nehnuteľností a pôdy budú podľa ministra transferované cez novú vládnu agentúru a dôsledne sledované. Lenihan zdôraznil, že všetci dlžníci budú musieť plne splniť svoje právne záväzky a splácať.

„Tieto aktíva predstavujú najväčšie systémové riziko v írskom bankovom sektore, a zároveň sú najväčšou prekážkou pre ozdravenie bánk a uvoľnenie úverového toku,“ vysvetlil.

Írska vláda odhaduje, že cez zlú banku sa transferujú úvery v hodnote od 80 do 90 miliárd eur, no vláda zaplatí menej, práve pre pokles v cenách nehnuteľností. Nová National asset management agency (Národná agentúra pre správu aktív) bude aktíva skupovať tak, že do bánk uvoľní vládne dlhopisy. Lenihan pripustil, že takto sa zvýši štátny dlh, čo by časom mohla vykompenzovať cena absorbovaných aktív a vyzbierané výnosy.

Malé a stredné podniky tento krok uvítali, hlavne preto, že to bude znamenať uvoľnenie úverového toku, a tvrdia, že zúfalo potrebujú podporu. Kritici plánu však predpokladajú, že plný rozsah toxických aktív je nejasný a objem môže byť oveľa väčší ako odhaduje vláda.

Niektorí európski lídri sa vytvoreniu „zlých bánk“ stránia, pričom francúzsky prezident Nicolas Sarkozy otvorene takýto krok označil za znárodňovanie strát. Okrem toho sa predpokladá, že koncom roka bude írska vláda musieť znárodniť aj dve hlavné banky Bank of Ireland a Allied Irish Bank, pretože ich kapitálové pozície ďalej slabnú.

Okrem toho írsky minister financií vyhlásil, že vládnym poradcom pri procese očisťovania bankových súvah bude bývalý viceguvernér Bank of England sir Andrew Large, ktorý pomôže vytvoriť nový regulačný orgán pre finančný systém v Írsku.

Komentátori tvrdia, že drsnosť plánu je potrebná, a znamená zvyšovanie daní a znižovanie výdavkov vo viacerých oblastiach, pretože inak sa verejné financie Írska nedostanú do poriadku. Opoziční politici však zvyšovanie daní kritizujú, pretože ich uprednostnili pred znižovaním verejných výdavkov.

Ratingová agentúra Moody´s dnes (8. apríla) znížila ratingy 12 írskych bánk, napriek vládnym zámerom absorbovať zlé úvery. Agentúra tvrdí, že pokračujúce straty, ktoré sú dôsledkom poklesu cien nehnuteľností, môžu oslabiť kapitálovú pozíciu bánk v Írsku na najbližšie dva roky.

Hodnota írskych bankových akcií včera stúpla pod vplyvom prvotných fám o pláne vytvoriť „zlú banku“ a prijať opatrenia na podporu írskych financií. Napriek tomu hodnoty akcií väčších írskych bánk dnes aj tak poklesli.