Putin “trestá” Visa a MasterCard

foto: Putin, zdroj: TASR/AP

Putin vyjadril podporu plánom na vytvorenie „domáceho“ platobného systému. Reagoval tak na minulotýždňové reštrikčné opatrenia zamerané proti ruským bankám zo strany veľkých amerických platobných spoločností.

„Musíme to urobiť a určite to aj urobíme,“ povedal Putin ruským politikom počas stretnutia, na ktorom rokovali o integrácii Krymu.

Visa a Mastercard ukončili poskytovanie služieb klientom banky Rossija minulý týždeň v dôsledku sankcií, ktoré na Rusko uvalili USA kvôli nelegálnemu pripojeniu Krymu.

Platobné spoločnosti pozastavili služby pre klientov aj v ďalších bankách, ktorých akcionári sú na americkom sankčnom zozname.

„Je naozaj veľmi nepríjemné, že sa niektoré spoločnosti rozhodli…pre reštrikcie,“ povedal Putin bez toho, aby menoval spoločnosť Visa alebo MasterCard. „Myslím, že takto stratia určité segmenty trhu, veľmi výnosného trhu,“ dodal ruský prezident.

Rusko sa významne integrovalo do globálnej ekonomiky v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu. Avšak táto súčasná najväčšia konfrontácia superveľmocí od čias studenej vojny priviedla ruských politikov k tomu, že hľadajú spôsoby ako znížiť závislosť na Západe.

Po zmrazení účtov a zákazom vycestovania vplyvným Rusom hrozia Spojené štáty a Európska únia ďalšími sankciami. Tie by mohli zasiahnuť celú ruskú ekonomiku, ak bude Moskva pokračovať v eskalácii krízy.

Západné krajiny zdôraznili, že neuznajú pripojenie Krymu k Rusku. Prezident Putin však podniká ďalšie kroky na jeho integráciu.

„Musíme to urobiť čo najrýchlejšie, aby sa tí, čo žijú na Kryme…cítili ako plnoprávni občania Ruskej federácie,“ dodal Putin.