Putin varuje, že energetická legislatíva EÚ škodí obchodu

foto: Putin, zdroj: TASR/AP

Podľa Putina, ktorého slová publikoval nemecký Süddeutsche Zeitung deň pred rokovaním s kancelárkou Merkelovou v Berlíne, legislatíva by mohla ohroziť investície a prípadne viesť k nedostatku energií na európskom trhu.

„Spomeňte si ako málo premyslená liberalizácia finančných trhov v mnohých smeroch vyprovokovala krízu,“ povedal. „Nechceme, aby nás chyby v regulácii plynárenského sektora priviedli do novej, tentoraz energetickej krízy.“

Prístup do Ruska

Moskva bola znechutená blokovaním dohody Ruska s Poľskom počas inšpekcie dokumentu orgánmi EÚ. Rozhodnutie o súlade s európskym právom ju potešilo.

Liberalizácia trhu s energiami ohrozila zisky niektorých firiem, ktoré očakávali z európskych plynovodov, ale podľa analytikov dosiaľ investori u nových projektov ľahko dohodli výnimky.

Putin naznačil, že obmedzovanie ruských investícií v Únii by mohlo zabrániť európskym energetickým spoločnostiam v prístupe k rozsiahlym ruským rezervám.

Rusko ohlásilo plány sprivatizovať v nasledujúcich troch rokov štátne aktíva v hodnote €32 mld. a niektoré aktíva, vrátane 10-percentného podielu v ropnej spoločnosti Rosneft, vyhradila pre potenciálne swap aktíva.

Dnes bude ruský premiér v Berlíne pravdepodobne rokovať o pláne nemeckého dodávateľa plynu E.ON predať svoj 3,5-percentný podiel v ruskom Gazprome v hodnote 4,5 miliardy dolárov ruskej štátnej banke VEB.

Putin tiež uviedol, že Rusko a EÚ, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny, by mali mať spoločnú priemyselnú politiku a žiadal zjednotenie technických regulácií a colných pravidiel.

Spoločný trh?

„Čo navrhujeme?…Vytvorenie harmonického spoločenstva ekonomík od Lisabonu po Vladivostok,“ povedal Putin. „A v budúcnosti snáď zónu voľného obchodu či dokonca ešte pokročilejšiu formu hospodárskej spolupráce,“ vyjadril sa. Dodal, že Rusko a Únia by mali pracovať na odstránení všetkých zvyšných prekážok v 17-rokov trvajúcej ruskej snahe vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie.

(EurActiv v spolupráci s Reuters)

Pozície

Nemecká kancelárka Angela Merkelová reagovala kritikou ruských ochranárskych obchodných opatrení, ktoré škodia nemeckému exportu. Putinova politika je podľa Merkelovej v rozpore s uvedeným cieľom vytvoriť zónu voľného obchodu od Lisabonu po Vladivostok.

„Kroky, ktoré Rusko v poslednej dobe uskutočnilo, neukazujú týmto smerom,“ povedala Merkelová novinárom. „Opakovane počúvam, že ruské dovozné clá sa neustále a bez varovania zvyšujú.“

Merkelová tiež kritizovala Putinov projekt colnej únie medzi bývalými sovietskymi susedmi Ruskom, Bieloruskom a Kazachstanom, ktorý skomplikuje uzatvorenie obchodnej dohody s EÚ.