PwC: Európske banky musia zmeniť biznis model

Deutsche Bank

Nízke úroky a digitálna konkurencia budú pre finančný sektor znamenať revolúciu. Podľa štúdie spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) budú musieť podstatne zmeniť svoj model podnikania.

Výpadky ziskov

Klasické úsporné programy už nebudú stačiť, ak si majú zachovať primeranú ziskovú úroveň.

Väčšina bežných finančných inštitúcií vlani nedokázala pokryť kapitálové náklady, chýbali im miliardy eur. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa štúdie 78 % zo 45 skúmaných bánk, kótovaných v rámci indexu EuroStoxx 600, vykazuje „výrazné výpadky v ziskovosti“. Štúdia vyčíslila chýbajúce zisky celkovo na 111 miliárd eur. PwC ponúka bankám tri možnosti.

Tri cesty

Prvou je, podobne ako sa to stalo v automobilovovom priemysle, hľadať dodávateľov služieb.

„Banky si musia položiť otázky: Čo je strategicky dôležité? Čo musím naozaj robiť sama?“ hovorí odborník PwC Philipp Wackerberg.

Zvyšné oblasti by mali podľa neho oddeliť alebo predať. Napríklad realitná banka by si mala ponechať strategicky dôležité oblasti ako vzťahy s klientmi, analýzu rizík a vypracovávanie štruktúr veľkých úverov pre nehnuteľnosti.

Druhou možnosťou sú tzv. platformové banky. Jednu z nich na otestovanie vytvoril Unicredit v USA. Takáto banka ponúka iba konto, svoju platformu však ponúkne ďalším poskytovateľom rôznych služieb, od ktorých následne inkasuje poplatky.

Treťou alternatívou sú skutočné digitálne banky, ktoré so svojimi klientmi komunikujú takmer výlučne cez internet a všetky procesy vykonávajú digitálne. Podľa odborníkov v tejto oblasti majú banky veľké medzery, keďže aj internetové banky stále pracujú s množstvom papierov.

Ľudia ostanú, nie však za priehradkou

Wackerbeck si myslí, že človek bude vo finančnom sektore stále potrebný. Ak sa banka zbaví niektorej oblasti činnosti, niekde inde vzniknú nové pracovné miesta a nie všetky vyžadujú akademické vzdelanie.

„Klasický pracovník na priehradke má však len obmedzenú budúcnosť,“ tvrdí odborník PwC. Ako v každej oblasti bude digitalizácia a automatizácia znamenať pokles celkového počtu zamestnancov v bankovom sektore.

Slovensko je iné, zmenám sa ale nevyhne

Analytik Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Marcel Lazia pre EurActiv.sk vysvetľuje, že situácia bánk na Slovensku, pokiaľ ide o schopnosť tvoriť zisk, nie je rovnaká ako v západnej Európe.

Odvoláva sa na lepšiu stabilitu slovenského bankového sektora v rámci EÚ.

„Banky tu majú silnú kapitálovú pozíciu a sú schopné spĺňať stále prísnejšie regulátore požiadavky práve vďaka nerozdeleným ziskom z minulých rokov.“

Pokles v ziskoch v najbližšom období ale analytik očakáva aj na Slovensku. Dôvodom sú klesajúce úrokové marže a rastúca konkurencia.

Banky budú v záujme udržania ziskov podľa neho v prvom rade znižovať náklady, napríklad zlučovaním niektorých služieb v rámci regiónu krajín strednej a východnej Európy.

„Vylúčená nie je ani snaha prispôsobiť svoj biznis model. Už dnes banky na Slovensku pružne reagujú na rýchlu dynamiku rozvoja digitálnych technológií a reflektujú na správanie sa klientov, ktorí čoraz viac preferujú internetové rozhranie pri využívaní služieb,“ hovorí Lazia.