Rakúska ministerka financií už hovorí o pomoci Taliansku

Rakúska ministerka financií Maria Fekterová/Zdroj: TASR/AP Photo/Gregers Tycho

Ministri financií v sobotu rozhodli o pomoci pre španielske banky, ktorá môže dosiahnuť 100 miliárd eur. Trhy to však považujú len za ďalšie dočasné opatrenie. Výnosy desaťročných španielskych dlhopisov dosiahli 6,8 %, čo je najviac od zavedenia eura v roku 1999.

Záchranné fondy eurozóny podľa ministerky Fekterovej stačiť nebudú ak o podporu požiada aj tretia najväčšia ekonomika bloku Taliansko. „Taliansko musí nájsť cestu zo svojej hospodárskej dilemy, ktorá spočíva vo veľmi vysokých deficitoch a dlhu, ale môže sa stať, vzhľadom na vysoké sadzby, ktoré Taliansko platí za refinancovanie na trhoch, že tiež bude potrebovať podporu,“ uviedla Fekterová.

Vyhlásenie rakúskej ministerky financií podporilo investorov v presvedčení, že eurozóna má ešte ďaleko od vyriešenia svojich problémov, ktoré trvajú viac ako 30 mesiacov. Podobný názor má však a holandský minister Jan Kees de Jager. Ten poukazuje na to, že eurozóna má ešte ďaleko od stability.

Rakúska ministerka sa neskôr snažila svoje vyhlásenie zjemniť a zdôraznila, že krajina neavizovala žiadny plán na žiadosť o pomoc. Nemecké médiá oslovili talianskeho premiéra Maria Montiho s otázkou, či Rím bude žiadať o podporu.

„Nie som o tom presvedčený,“ reagoval. Zároveň dodal, že je nevhodné, aby ministri financií komentovali udalosti spojené s ostatnými členskými štátmi EÚ. Predstavitelia eurozóny tiež potvrdili, že Fekterovej vyhlásenie nebolo veľmi nápomocné.

Taliansky premiér sa medzitým snaží o dosiahnutie jednoty medzi politickými lídrami v parlamente, aby podporili snahu o prekonanie problémov krajiny. Jeho vláda dnes čelí trom hlasovaniam o dôvere spojených s legislatívou zameranou proti korupcii.

Barroso vyzýva k vytvoreniu bankovej únie

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, Christian Noyer z Európskej centrálnej banky a francúzsky minister financií Pierre Moscovici včera vyzvali k rýchlym krokom na vytvorenie bankovej únie v eurozóne.

Barroso pre Financial Times uviedol, že cezhraničný bankový dohľad, schéma garancií vkladov a fond na riešenie bánk v kríze by mali vzniknúť v roku 2013 a to bez zmeny úniových zmlúv.

Nemecko však odmieta garančnú schému, aj spoločný fond. Podľa Berlína si zmeny zmlúv vyžadovať budú.

Nemecká centrálna banka tvrdí, že európska banková únia bude výhodná len ak bude podporená fiškálnou úniou, ktorá dokáže zabrániť porušovaniu rozpočtových pravidiel.

Pozície:

Šéfka MMF Christine Lagardeová vyzvala európskych lídrov, aby prijali rozhodné kroky pri riešení finančnej krízy a navrhla im ako riešenie uhlíkovú daň. Podľa jej slov hospodárska a finančná stabilita sú nevyhnutné na adresovanie globálnych environmentálnych výziev. „Potrebujeme stratégiu, ktorá je dobrá pre stabilitu a dobrá pre rast, pretože stabilita je prospešná pre rast a rast zasa prispieva k stabilite.“