REACH: Slovenské podniky ako mŕtvy chrobák?

Krátka správa

Diskusie o chemickej legislatíve REACH sprevádzal tvrdý a intenzívny lobing zo strany environmentálnych organizácií i firiem. Európske chemické podniky tvrdili, že nové regulácie zvýšia náklady a tým znížia ich konkurencieschopnosť.

Slovenskí europoslanci kritizovali firmy zo Slovenska, že schvaľovaniu smernice nevenovali dostatočnú pozornosť. A to napriek tomu, že novú legislatívu označili zástupcovia slovenského chemického sektoru za „likvidačnú“.

„Je škoda, že sme nevedeli a nemali pripomienky slovenských podnikov, pretože pripomienky zástupcov, ktorí ma kontaktovali, boli len všeobecného charakteru, že sa nás to dotkne, ale to, čo by sme mali zohľadniť pre Slovákov, tam nebolo povedané,“ cituje denník Pravda europoslankyňu Irenu Belohorskú (NA, Slovensko ). Pripomenula tiež, že mali takmer tri roky na to, aby sa ozvali. Problém podľa nej spočíva v tom, že slovenské podniky „nevedia, čo je to lobizmus“, ktorý sa na Slovensku zamieňa s korupciou.

Milan Gaľa (EPP-ED, Slovensko) zas konštatoval, že zástupcovia nášho chemického priemyslu prichádzali so svojimi pripomienkami neskoro a prekladali príliš všeobecné návrhy. „Nehovoril by som ani tak o nezáujme, ale skôr o tom, že neskoro prichádzajú za nami s návrhmi a veci sú už v legislatívnom procese tak ďaleko, že už to nemôžeme ovplyvniť, povedzme, pozmeňujúcimi návrhmi na úrovni výborov alebo na tých nižších stupňoch vyjednávania,” cituje Gaľu denník Pravda.

Hoci zástupcovia slovenského chemického priemyslu legislatívy po jej schválení kritizovali pre údajne vysoké náklady, ktoré kladie na plecia firiem, europoslanec Vladimír Maňka (SES) kritiku chemickej loby odmietol: „Európskou direktívou REACH ušetríme aj v zdravotníctve a náklady firiem na aplikáciu direktívy predstavujú 0,05 percenta z ich obratu,“ povedal pre agentúru SITA.