Realitné investície: Smer Moskva!

Vysoký rast rozvíjajúcich sa regiónov východnej Európy garantuje najlepšie výnosy realitných investícií. Vyplýva to zo štúdie „Emerging Trends in Real Estate Europe 2008,“ ktorú vypracoval Urban Land Institute a PricewaterhouseCoopers. Rebríčku Top 10 európskych metropolí kraľuje Moskva:

  1. Moskva
  2. Istanbul
  3. Hamburg
  4. Mníchov
  5. Paríž
  6. Lyon
  7. Frankfurt
  8. Štokholm
  9. Berlín
  10. Helsinki

„Apetít po rozvíjajúcich sa trhoch stále narastá,“ vyhlásil pre Bloomberg John Forbes z PricewaterhouseCoopers LLP. „Rusko a Turecko sú vnímané ako India Európy. V ekonomickom raste sú jednotkou.“

Moskva síce získala najlepšie hodnotenie návratnosti investícií, ale zároveň je to mesto s najvyšším rizikom: „V Moskve je rovnako vysoké riziko aj návratnosť investícií,“ tvrdí pre Bloomberg Adam Caskey z LaSalle Investment Management v New Yorku. Riziko vidí najmä v politickej situácii a korupcii, ale je presvedčený, že výhody prevažujú. V Moskve sa odporúča investovať do všetkých typov nehnuteľností, predovšetkým do kancelárskych a obchodných priestorov.

Turecko zažíva éru vysokého ekonomického rastu, čo stimuluje spotrebiteľský dopyt a vyššie nároky tureckých firiem na nehnuteľnosti. Istanbul sa tak dostal na druhé miesto.

Prvýkrát v histórii prieskumu vypadol z Top10 európskych miest Londýn. Správa to vysvetľuje tým, že „stále zostáva jedným z najlepších trhov, ale je príliš drahý na nové akvizície.“

Pozíciu si zhoršil aj Paríž – minulý rok bol pre realitné investície najatraktívnejšou lokalitou. Dnes skončil na piatom mieste. Naopak, polepšili si nemecké mestá Hamburg, Mníchov, Berlín. Frankfurt sa z minuloročného 27. miesta dostal na 7. miesto. Podľa expertov to dokazuje, že stará Európa má dobré ekonomické základy a dobre odoláva aktuálnej kríze hypotekárneho a finančného trhu.

Z východnej Európy sa medzi najlepšie rozvíjajúce sa realitné trhy dostali Praha a Varšava.