Regulácia telekomunikačných gigantov? Brusel je nejednotný

Krátka správa:

Eurokomisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Reding chce v novembri predstaviť nový plán na reguláciu telekomunikačných gigantov. Veľké firmy ako Deutsche Telekom alebo Telefónica by mohli byť prinútené rozdeliť svoje siete a služby tak, aby umožnili fungovanie aj menších operátorov.

„Je to nielen zbytočné, ale aj škodlivé. Takéto rozdelenie neodstráni diskrimináciu alternatívnych operátorov,“ uvádza sa v dokumente, ktorý unikol z kabinetu komisárky pre hospodársku súťaže Neelie Kroes. Získal a publikoval ho denník Financial Times. K jej kritike na adresu návrhu Viviane Reding sa pridal aj ďalší eurokomisár Günter Verheugen a obaja tvrdia, že navrhovanou legislatívou pre telekomunikácie by sa len poškodilo investičné prostredie a vytvorilo by sa viac byrokracie. Európska komisia tak naplno odhalila svoje vnútorné rozpory.

Viviane Reding tiež navrhuje vznik nového EÚ telekomunikačného regulátora. Protiútok prišiel opäť zo strany kolegyne z komisie Neelie Kroes: „Zasahovalo by to do kompetencií EK a vyvolal by sa tak len zmätok,“ uviedla pre Financial Times.

Iný návrh, za ktorým stála eurokomisárka Vieviane Reding, zaznamenal tento rok úspech – zníženie poplatkov za roamingové hovory v mobilnej sieti.