Taliansky premiér chce nové pravidlá na podporu rastu

Taliansky premiér Matteo Renzi.(Palazzo Chigi/Flickr)

Minister tak naznačil priority Talianska, ktoré sa 1. júla ujme predsedníctva v EÚ. Jeho vyjadrenia prichádzajú po tom, čo národný štatistický úrad Istat vyzval vládu na väčšiu podporu rastu v tejto tretej najväčšej ekonomike v eurozóne.

Pozíciu talianskeho premiéra Mattea Renziho v Bruseli posilnili aj výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Jeho stredo-ľavá Demokratická strana v nich vyhrala s viac než 40 % podporou. Ide o jeden z najlepších volebných výsledkov pre taliansku stranu od konca druhej svetovej vojny.

„Po kríze, kedy bola prioritou rozpočtová konsolidácia, sa musí stať prioritou ekonomicko-politickej agendy v Európe rast a zamestnanosť,“ povedal Padoan.

Taliansko opakovane vyzvalo Európsku úniu, aby sa viac orientovala na ekonomický rast, zatiaľ však neprišlo s konkrétnymi návrhmi, ako to dosiahnuť.

Krajina podľa Padoanových slov mieni pokračovať v rozpočtovej konsolidácii, no svoje ďalšie kroky bude stavať na stratégii Európa 2020 – iniciatíve EÚ z roku 2010, ktorej cieľom je podpora rastu, pracovného trhu, udržateľného rozvoja.

Je potrebné posilniť európsky vnútorný trh a transatlantické obchodné dohody. Mali by sa podporiť verejné investície prostredníctvom nových finančných nástrojov s využitím zdrojov Európskej investičnej banky, povedal Padoan bez ďalších podrobností.

Štatistický úrad Istat vo svojej poslednej výročnej správe podporil plány na podporu ekonomického rastu. Varoval však, že stagnujúca ekonomika je základnou hrozbou pre udržateľnosť talianskeho verejného dlhu.

Istat zopakoval predpovede rastu talianskej ekonomiky o 0,6 percent v roku 2014 a o 1,4 percent v roku 2016, varoval však pred „rizikami a neistotami, ktoré vyplývajú z vývoja celkového dopytu, podmienok prístupu k úverom a vplyvu ekonomickej politiky“.

Napriek prísnej rozpočtovej politike počas uplynulých troch rokov dosiahol taliansky dlh verejných financií výšku 132,6 % HDP v roku 2013, čo je o 29 percentuálnych bodov viac oproti roku 2007, konštatoval Istat.

Varovanie zamestnávateľov

Mierny ekonomický rast, v ktorý talianska tento rok dúfa a ktorý by mal zvrátiť predchádzajúce tri roky hlbokej recesie, krajina podľa federácie talianskych zamestnávateľov Confindustria možno nedosiahne. Dôvodom pre obavy zástupcov federácie je fakt, že za prvé tri mesiace ekonomika Talianska zaznamenala nečakane medzikvartálny pokles o 0,1 %.

„Obávam sa, že ani v tomto roku sa nedočkáme rastu ekonomiky a nových pracovných miest, v ktoré sme tak dúfali,“ povedal dnes na výročnej konferencii federácie v Ríme jej prezident Giorgio Squinzi.

Talianska ekonomika zaznamenala v rokoch 2011 až 2013 najväčší prepad od skončenia 2. svetovej vojny. Podľa Squinziho Taliansko potrebuje na zlepšenie výkonu ekonomiky okrem zmiernenia daňového zaťaženia najmä zredukovanie byrokracie.

Práve tá podľa šéfa Confindustrie vedie ku korupčným škandálom, ako je napríklad ten, ktorý súvisí s podozrivým prideľovaním zákaziek pre svetovú výstavu Expo. Tá sa bude konať v roku 2015 v Miláne.