Renzi spojí reformu pracovného trhu s hlasovaním o dôvere

Talianska vláda avizuje úpravy v zamestnaneckých vzťahoch od polovice septembra. Sú súčasťou širšieho balíka ekonomických reforiem, ktoré by mali naštartovať tamojšiu ekonomiku. Ich „smerovanie“ oceňuje aj Medzinárodný menový fond.

Klesnúť by mal počet krátkodobých zmlúv, posilní sa postavenie úradov práce a rozšíri podpora v nezamestnanosti. Odbory aj časť Demokratickej strany premiéra Mattea Renziho však upozorňujú, že sa ochrana pracovníkov vo väčších firmách zhorší.

Detailné zmeny stále nie sú známe, ale predseda vlády už o správnosti reformy presviedčal na zasadnutí vlastnej strany. Prízvukoval, že pracovné miesta „nevytvoria bránením 44-ročných pravidiel“.

Viacero zdrojov uviedlo, že o podpore z vlastných radov stále pochybuje a preto bude hlasovanie o reforme spojené s hlasovaním o dôvere celej vláde.

„Je to znak slabosti,“ vyhlásil bývalý námestník ministra financií a jeden z Renziho straníckych kritikov Stefano Fassina.

Hlasovanie o dôvere je nástrojom na skrátenie diskusie. Nepredpokladá sa totiž, že by premiér spojením hlasovania riskoval. Poslanci pravdepodobne pád vlády kvôli relatívne nevýrazným návrhom nevyvolajú.

Do apríla budúceho roku má ešte prebehnúť novelizácia legislatívneho procesu a volebného práva.

Splnia rozpočtové pravidlá

Taliansko bolo v ostanom čase jednou z krajín, ktoré žiadali flexibilnejší výklad Paktu stability. Trojpercentnú hranicu deficitu napokon neprekročí.

„Máme veľký problém s našou povesťou a preto, aby sme vyslali signál stability a dôveryhodnosti, budeme rešpektovať pravidlo o 3 percentách,“ oznámil už skôr Renzi. V prípade Francúzska je však podľa premiéra lepší vyšší schodok verejných financií, než nástup krajnej pravice v podobe Marine Le Penovej.

Hospodársky výhľad krajiny je iba mierne optimistický. Tento rok ešte talianska ekonomika zaznamená prepad o 0,3 %, budúci rok by už mala rásť o 0,6 %.