Roaming a hovory do EÚ opäť zlacnejú

Európsky parlament a České predsedníctvo po zdĺhavých vyjednávaniach dosiahli kompromis v otázke rozšírenia tzv. nariadenia o roamingu služieb mobilných telekomunikačných operátorov. Hlavným cieľom nových opatrení je vytvoriť podmienky pre cezhraničné poskytovanie mobilných služieb v rámci EÚ a súčasne znížiť ceny za ne, pokiaľ sa hovory uskutočňujú v rámci európskych sietí.

Od 1. júla 2009 by zákazník za minútu hovoru, ktorý sa uskutočňuje medzi rôznymi členskými krajinami EÚ, nemal zaplatiť viac ako 43 centov. Súčasne platný limit (46 centov) sa tak zníži. Cena sa bude znižovať i naďalej. Text hovorí, že od júla 2010 bude platiť strop 39 centov, o rok neskôr to bude 35 centov. Všetky cenové stropy sa uvádzajú bez DPH.

Kompromis vychádza z pôvodného návrhu Európskej komisie, ktorý hovoril o cenovom strope 34 centov za minútu najneskôr od roku 2012. V prvom čítaní návrhu poslanci EP pôvodne schválili pripomienkový návrh, podľa ktorého by sa v prechodnom období, od júla 2010 do polovice roka 2012, uplatňoval strop 40 centov za minútu hovoru.

Zákazníkom mobilných operátorov zlacnejú tiež roamingové služby, konkrétne cena za prijatie hovoru v inej členskej krajine EÚ. Od 1. júla 2011 bude súčasný strop 22 centov za minútu prijatého hovoru znížený na polovicu (11 centov). Stropy sa opäť uvádzajú bez DPH.

Od 1. júla 2009 zlacnie i cena odoslanej správy SMS v sieti roamingového partnera v rámci EÚ. Európsky spotrebiteľ zaplatí za jednu správu maximálne 11 centov bez DPH.

Koniec šokom z vysokých účtov

Dobrou správou pre zákazníkov je i definovanie systému, ktorý má zabrániť tzv. „šokom z vysokých účtov“ za dátový roaming. Ide o problém, ktorému čelí pomerne veľa dovolenkárov a iných spotrebiteľov, ktorí sa rozhodli využiť služby mobilného internetu v zahraničí.

Návrh rozšíreného nariadenia o roamingu stanovuje 50 eur ako mesačný cenový strop za roamingové dátové služby (bez DPH). Ak zákazník využije služby v hodnote 80 percent stanoveného limitu, operátor ho o tom musí informovať správou SMS, v ktorej mu poskytne návod, ako zrušiť limit na daný mesiac. V prípade, že zákazník na SMS reagovať nebude alebo správnym spôsobom neodblokuje limit, operátor bude musieť v momente jeho dosiahnutia automaticky zablokovať služby dátového roamingu pre daného užívateľa.

Poslanci pôvodne navrhovali vyjadriť strop množstvom prenesených dát, konkrétne 20 MB na mesiac, ale vyjednávači takúto definíciu odmietli. Zástupca Komisie povedal: „Odradilo by to firmy od ponúkania lacnejších programov pre mobilný internet.“

Kompromisný systém účtovania cien služieb

Parlament sa musel rovnako vzdať i svojho návrhu na sekundovú tarifikáciu roamingových hovorov od momentu ich začatia. Dosiahol sa kompromis, podľa ktorého bude základnou účtovnou jednotkou 30 sekúnd, po uplynutí ktorých sa hovor bude počítať a spoplatňovať podľa sekúnd. Ak bude hovor kratší, mobilní operátor ho zaúčtuje ako 30 sekundový.

V súčasnosti mobilní operátori účtujú roamingové hovory spravidla v minútovej tarifikácii. Podľa odhadov Komisie, spotrebitelia tak platia o 24 percent viac, než je cena za služby, ktoré reálne využili. Komisárka pre ochranu spotrebiteľa Meglena Kuneva v minulosti povedala: „Je to ako keby ste si vzali vlak z Bruselu do Paríža, ale zaplatili by ste ako keby ste cestovali do Ríma.“