Roamingová SMSka by mohla stáť 16 centov (4,82 Sk)

Viviane Redingová, komisárka zodpovedná za informačnú spoločnosť a médiá, už zrejme navrhla cenový strop pre odoslané roamingové správy SMS v rámci EÚ. Neoficiálne zdroje sa zhodujú, že cena by nemala prekročiť 16 centov, teda 4,82 Sk bez DPH. O takejto hranici informoval portál Blogactiv.eu. Na druhej strane, portál FierceWireless publikoval informáciu, že komisárka zašla ďalej a žiada cenový strop 11 centov, teda 3,31 Sk bez DPH.

Akokoľvek, zatiaľ neverejný návrh komisárky sa stane predmetom diskusií v rámci Európskej komisie. Záväzné rozhodnutie by malo padnúť do konca októbra. Dovtedy ho musia podporiť aj poslanci Európskeho parlamentu a všetkých 27 členských krajín v Rade. Francúzske predsedníctvo však naznačilo, že ďalšia regulácia roamingových poplatkov v rámci EÚ má širokú podporu, preto sa nepredpokladá, že by Redingovej návrh prešiel počas legislatívnej procedúry výraznými zmenami.

Popri regulácii cien SMS bude predmetom nových nariadení zrejme aj výška poplatkov dátového roamingu. Súčasná cena za jeden MB v zahraničnej sieti  sa pohybuje v intervale 3-4 eur. Komisárka si želá, aby zákazník za danú dátovú jednotku nezaplatil viac než jedno euro.

Zákazníci európskych mobilných operátorov odošlú v roamingových sieťach asi 2,5 mld. SMS za jeden rok. Cena roamingovej správy je však v priemere desaťnásobne vyššia, než cena SMS v domácej sieti. Podľa odhadov komisárky je 97% ceny priamym ziskom operátorov.