Rozlúčka s klasickými zapaľovačmi

Zapaľovače bez detskej poistky by sa dnes mali definitívne vytratiť z predajných pultov EÚ. Ich dovoz a výroba sú zakázané už rok. Obchodníci mali 12 mesiacov na to, aby dopredali staršie skladové zásoby.

Komisia postavila mimo zákon aj tzv. „zábavné zapaľovače“ a to aj v takom prípade, ak by mali detskú poistku. Zapaľovače sa nebudú môcť ponášať na žiadne predmety, ktoré by mohli lákať deti, teda napríklad na jedlo, hračky, autá a mnohé iné.

Odo dnes musí z trhu odísť 98% zapaľovačov, ktoré boli doteraz bežne predajné. Ide predovšetkým o jednorazové plastové alebo lacné kovové výrobky.

„Vítam nadobudnutie účinnosti týchto dôležitých požiadaviek, ktoré posilnia bezpečnosť spotrebiteľov a najmä detí v Európe“, vyhlásila Maglena Kuneva, komisárka zodpovedná za ochranu spotrebiteľa.

Podnetom pre rozhodnutie Komisie bola skutočnosť, že v celej EÚ sa ročne zraní 1500 – 1900 detí kvôli nesprávnej manipulácii s týmto zdrojom ohňa. Z toho ich 34 až 40 ročne zomrie na následky založeného požiaru.

Európska únia nasleduje vzor Spojených štátov, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, kde podobné opatrenia platia už približne 10 rokov. Miera zranení a úmrtí spôsobených zapaľovačom sa znížila o 60%.

Rozhodnutie Komisie však neznamená, že európske deti si odo dnes už ani neškrtnú. Zápaliek sa rozhodnutie zatiaľ netýka.