Rozporuplný rozsudok Európskeho súdneho dvora

Krátka správa:

Európsky súdny dvor (ESD) potvrdil právo firiem presúvať svoju činnosť do krajín, ktoré im zaručia nižšie náklady. Ak by to však malo viesť k prepúšťaniu alebo zhoršeniu podmienok pre domácich zamestnancov, odbory sa môžu brániť odvetnými akciami. To však môže znemožniť firme realizovať svoje právo presunúť sa do inej krajiny. Kruh sa tak uzatvára a ESD neposkytol výklad, komu dať v prípade stretu týchto dvoch práv za pravdu.

Vyplýva to z rozsudku sporu fínskej lodiarskej spoločnosti Viking a Medzinárodnej federácie zamestnancov v doprave (ITF).

Spoločnosť Viking sa v roku 2003 rozhodla, že na svoju stratovú loď Rosella najme estónsku posádku. Znížili by sa jej tak náklady a loď by mohla ďalej premávať pod estónskou vlajkou na linke Talin-Helsinki.

Fínski námorníci sa vzbúrili a obrátili sa o pomoc na odborovú federáciu ITF. Tá pod hrozbou pokuty zakázala estónskym odborom rokovať s Vikingom, čo spoločnosti prekazilo plány s lacnejšou posádkou. Viking sa obrátil na britský súd. Ten posunul prípad ESD do Luxemburgu.

ESD dal za pravdu obom stranám. Vyhlásil, že „odborárska akcia vyústila do obmedzenia práva spoločnosti usadiť sa v inom členskom štáte, čo je neobhájiteľné.“ Avšak „takéto obmedzenie môže nastať len v prípade, že sleduje legitímny cieľ – ako napríklad ochrana zamestnancov,“ dopĺňa rozsudok.

ESD vrátil prípad späť britským súdom, aby rozhodli, či odborárska akcia voči firme Viking bola opodstatnená.