Rusko zrušilo svoje „zeleninové“ embargo

„Rozhodol som zrušiť od utorka 9. augusta všetky obmedzenia na dovoz zeleniny z Európskej únie,“ povedal Gennady Onischenko, šéf oddelenia pre ochranu spotrebiteľa. Informáciu priniesla ruská tlačová agentúre Interfax.

„Navyše špeciálny režim, ktorý vyžadoval vydávanie špeciálnych certifikátov pre každú dodávku zeleniny, sa taktiež ruší,“ dodal Onischenko.

Dňa 2. júna zakázalo Rusko dovoz zeleniny z členských štátov EÚ a obvinilo Brusel z že neposkytuje dostatočné informácie o nákazu, čím prispieva k vytváraniu chaosu. Ruské embargo sa stretlo s kritikou hlavne zo strany Poľska a Holandska. Za neprimerané rozhodnutie ho považovala aj Európska komisia.

John Dalli, komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku, vo svojom písomnom vyhlásení privítal rozhodnutie Moskvy. Zároveň dodal, že celá záležitosť prebehla tak ako ju dohodli predseda Komisie José Manuel Barroso a ruský prezident Dmitrij Medvedev na summite U-Rusko, ktorý sa uskutočnil 10. júna.

Dalli vysvetlil, že podľa dohody sa mal dočasný systém vydávania certifikátov zrušiť akonáhle sa desať dní neobjaví žiaden nový prípad nákazy. Posledný prípad sa podľa komisára zaznamenal 27. júla.

Rusku trvalo takmer dva mesiace, kým zrušilo svoje „zeleninové embargo“. Nemecku sa podarilo identifikovať zdroj nákazy, ktorým sa ukázali byť fazuľové klíčky z farmy na severe krajiny, už 12. júna.

„Napriek tomu, že Komisia zostáva ostražitá a je odhodlaná poučiť sa z tejto krízy, ktorá spôsobila toľko utrpenia, samozrejme vítame, že tento vývoj znamená úspešný výsledok intenzívnej snahy na vyriešenie tejto obchodnej záležitosti, ktorá vznikla ako dôsledok vypuknutia E.coli,“ uviedol Dalli.

Počas náročných rokovaní, hovorcovia Európskej komisie vyjadrili nespokojnosť nad načasovaním zrušenia embarga. Podľa nich sa tak mohlo udiať už oveľa skôr.

Nedávno napríklad komisár pre obchod Karel de Gucht naznačil prepojenie medzi správaním Ruska pri obmedzovaní dovozu zeleniny z Európy a snahou Moskvy stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie.