Ryanair chce od tučných pasažierov vyberať príplatky

zdroj: Flicr

Britský denník Times informuje, že letecká spoločnosť Ryanair chce zaviesť špeciálny príplatok pre cestujúcich s nadváhou. Írsky prepravca je v sektore prvým, kto o podobnom poplatku uvažuje. Dokonca na svojej webstránke spustil kampaň, v rámci ktorej majú samotní cestujúci rozhodnúť ako tzv. fat tax (daň z tučnoty) účtovať.

Ryanair navrhuje:

  • Poplatok za každý kilogram nad 130 kg u mužov a nad 100 kg u žien.
  • Poplatok na základe objemu pása – za každý palec (2,5 cm) pri prekročení hranice 45 palcov (114,3 cm) u mužov a 40 palcov (101,6 cm) u žien.
  • Poplatok pri každom bode nad úrovňou 40 BMI (index telesnej hmotnosti, od hodnoty 30 ide o obezitu).
  • Poplatok za druhé sedadlo, pokiaľ sa cestujúci objemom pása dotýka simultánne oboch operadiel.

Spoločnosť k tomuto kroku pristúpila na základe internetového prieskumu, počas ktorého mali pasažieri hlasovať, či chcú, aby sa zaviedli poplatky za prekročenie limitov telesnej hmotnosť. Drahšie ceny leteniek pre pasažierov s nadváhou chcelo viac ako 30,000 hlasujúcich. Hlasovanie spustil aj samotný denník – dve tretiny z takmer 600 ľudí, ktorí sa zapojili, boli za „fat tax“.

Ako píše denník spoločnosť tvrdí, že uvedené pravidlá považuje za najjednoduchšie, najspravodlivejšie a ľahko sa dajú zaviesť do praxe. „Vo všetkých prípadoch sú limity na vysokých úrovniach, takže „fat tax“ sa bude vzťahovať len na skutočne objemných pasažierov, ktorí obmedzujú priestor ostatným cestujúcim, ktorí pri nich sedia,“ povedal pre Times hovorca aerolínií Stephen McNamara.