S tenisovou raketou vás do lietadla nepustia

Pozadie:

Európska Komisia prijala v novembri 2006 zoznam zakázaných predmetov, ktoré si pasažieri nesmú vziať na palubu lietadla. Nikdy ho však úplne nezverejnila. Na verejnosť sa dostala iba tlačová správa. Zoznam je súčasťou bezpečnostných opatrení v leteckej doprave po 11. septembri 2001.

Otázky:

Európska komisia sľúbila, že zverejní podrobnejší zoznam zakázaných predmetov v príručných batožinách na palube lietadla. Hovorca Komisie Michele Cercone však upozornil, že stále nebude kompletný a niektoré detaily zostanú naďalej utajené.

Takým detailom môže byť aj tenisová raketa. Práve pre ňu vyhodili z lietadla Nemca Gottfrieda Heinricha vo Viedni v roku 2005. Nevedel, že patrí na nezverejnený zoznam zakázaných predmetov. Heinrich sa obrátil so sťažnosťou najprv na rakúsky súd a neskôr na Európsky súdny dvor.

Tajný zoznam je „absolútna absurdita,“ vyhlásila európska generálna advokátka Eleanor Sharpston, ktorá sa prípadom zaoberá. Jej názor nie je záväzný, ale Európsky súd ho zoberie na vedomie. Poukázala pri tom na paradoxnú situáciu – ak má byť zoznam tajný, EK nemala ani zverejňovať tlačovú správu o jeho čiastočnom obsahu.

Jej rozhorčenie zdieľa aj frakcia v Európskom parlamente Aliancia liberálov a demokratov v Európe (ALDE). Gottfried Heinrich sa zúčastnil na jednom zasadnutí ALDE, kde poslancov podrobne informoval o svojom prípade. „Je absolútne nelogické vydať zoznam zakázaných predmetov v batožinách cestujúcich a nikomu nepovedať, čo v ňom je,“ vyhlásil poslanec Ignasi Guardans.

Pozície:

Michele Cercone, hovorca EK: Potvrdil, že na verejnosť sa dostane viac z utajovaného zoznamu, ale celý obsah zostane naďalej neprístupný: „Chceme chrániť občanov a preto treba zaručiť, aby sa niektoré detaily nedozvedeli teroristi.“

Eleanor Sharpston, európska generálna advokátka: “ Neustále a zámerné odmietanie zverejniť zoznam zakázaných predmetov v príručnej batožine je natoľko závažným zlyhaním, že nemôže byť tolerované komunitárnym právom.“

Ignasi Guardans, europoslanec (ALDE): „Transparentnosť je v legislatíve EÚ rozhodujúca. Generálna advokátka plne potvrdila našu odôvodnenú kritiku európskych právnych noriem a aktov, ktoré sú držané v tajnosti. Dúfam, že Európsky súdny dvor napokon vyzve Komisiu, aby zoznam zverejnila.“