Sadzby eurozóny stabilné, Bank of England na historickom minime

Európska centrálna banka včera (5. februára) nepristúpila k ďalšiemu zníženiu kľúčovej úrokovej sadzby v rade. Napriek tomu prezident ECB Jean-Claude Trichet nevylúčil, že tak neurobia v blízkej budúcnosti. Počas tlačovej konferencie (5. februára) vo Frankfurkte povedal, že súčasné „2 % nie sú najnižšou možnou mierou. […] Nevylučujem, že  na našom ďalšom stretnutí opäť znížime sadzieb.“

Aj keď Trichet pokles sadzieb nezavrhol, zdôraznil však svoj odpor k tzv. „pasci likvidity“, ako on nazýva pokles úrokovej miery na úroveň 0 %, ktorú teraz zaviedlo Japonsko. „V tejto etape nepovažujeme 0 % za vhodné.“

Rovnako zdôraznil, že deflácia zatiaľ nehrozí. „Predpokladáme, že inflácia sa bude pohybovať tesne pod, ale stále blízko 2 %.“ Podľa údajov Eurostatu však januárová miera inflácie eurozóny dosahovala 1,1 %.

Dôsledkom rozhodnutia ECB včera euro stratilo voči libre. Výrazne tomu pomohlo zníženie úrokovej sadzby Bank of England, ktoré je momentálne na historicky najnižšej úrovni 1 %.

Pohyb meny ovplyvňuje aj ťažká ekonomická situácia eurozóny. Banky stále viac obmedzujú svoje pôžičkové aktivity a to bez ohľadu na menové podmienky. Trichet znovu vyzval finančné inštitúcie k požičiavaniu firmám a domácnostiam.

Medzitým členské štáty prijímajú mimoriadne opatrenia na pomoc ozdraveniu ekonomiky. Včera Brusel schválil tri stimulačné plány – Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka.

Briti nasledujú Nemecko, Francúzsko a Portugalsko prijatím schémy, ktorá zaistí granty do výšky €500 tisíc pre každú firmu postihnutú krízou a tiež pre tie, ktoré v rokoch 2009 – 2010 požiadajú o pomoc.

Brusel povolil Francúzsku poskytnúť pomoc firmám vo forme znížených úrokov na rôznodobé pôžičky do roku 2010. Ide o tretie opatrenie, ktoré prijal Paríž v snahe sprístupniť financie v rámci štyroch pomocných schém, ktoré definovala Komisia.

Nemecko dostalo zelenú pre finančnú reguláciu, pod ktorou chcú dočasne sprístupniť riskantný kapitál malým a stredným podnikom.