Sankcie voči Rusku sa majú týkať aj šéfov energetických gigantov

FOTO TASR/AP/Dmitry Lovetsky

Agentúra Reuters informovala, že Európska únia pripravila pracovný zoznam 120 – 130 popredných ruských politických a priemyselných činiteľov, na ktorých by sa mohli vzťahovať cestovné zákazy a zmrazenie majetku

Vízové reštrikcie by mali postihnúť aj najvyšších predstaviteľov plynárenského gigantu Gazprom Alexeja Millera a ropného koncernu Rosnefť Igora Sečina. Uviedol to nemecký denník Bild s odvolaním sa na diplomatické zdroje v Bruseli a vo Washingtone.

Predstavitelia EÚ pripravili skrátenú verziu zoznamu ešte pred dnešnou schôdzkou ministrov zahraničných vecí. Zatiaľ nie je jasné, či sankcie uvalia jednorazovo na väčší počet ruských činiteľov, alebo sa zvolí opatrnejší prístup a zamerajú sa na menší počet osôb v niekoľkých fázach.

Hovorca spoločnosti Rosnefť Michail Leonťjev reagoval, že ak by sa zákaz udelenia víz vzťahoval aj na generálneho riaditeľa štátnej firmy Rosnefť Igora Sečina, bolo by to zo strany EÚ „hlúpa, malicherná a očividná sabotáž voči sebe. Myslím, že to predovšetkým mimoriadnym spôsobom postihne biznis partnerov Rosnefťu na západe“.

Sankcie môžu vrátiť EÚ do recesie

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák upozornil, že sankcie voči Rusku, ktoré by viedli k zastaveniu dodávok ropy a plynu do Európy, by mohli európsku ekonomiku späť do recesie. A to najmä v prípade, ak by takýto stav trval dlhodobejšie, čiže viac ako niekoľko mesiacov.

„Na druhej strane, vývoz ropy a plynu je významným zdrojom príjmov ruskej ekonomiky. Následky sankcií na ruskú ekonomiku by tak mohli byť až devastačné,“ upozornil Koršňák.

Vysvetlil, že výpadok ruskej produkcie, ktorej podiel na svetovej produkcii ropy a plynu prekračuje 10 %, by „s veľkou pravdepodobnosťou viedol k prudkému rastu cien týchto komodít na svetových trhoch a následne pravdepodobne aj k obmedzeniu dynamiky rastu globálnej ekonomiky.

V prípade časti krajín EÚ by sa dôsledok zastavenia ruských exportov energetických surovín ešte znásobil ich výraznou závislosťou práve na dovozoch z Ruska. Ide predovšetkým o krajiny strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, a tiež Fínsko. Vo väčšine týchto krajín sa podľa Koršňáka podiel Ruska na dovoze ropy a plynu pohybuje na úrovniach okolo 90 až 100 %.

Na druhej strane by zastavenie alebo výrazné obmedzenie európskeho exportu do Ruska malo priamy negatívny dôsledok najmä na severovýchodnú Európu – Pobaltie, Fínsko, prípadne Poľsko. V krajinách strednej Európy, vrátane Slovenska, Nemecka, Rakúska, Česka, Maďarska či Slovinska, by boli pravdepodobne priame a nepriame následky vyrovnané.

V krajinách západnej Európy, s výnimkou Nemecka a Rakúska, by prevládali skôr nepriame následky cez spomalenie rastu ekonomík strednej a východnej Európy.

Plynovody na Ukrajine chráni armáda

Ukrajinské ministerstvo obrany v nedeľu informovalo, že na základe rozhodnutia predsedu ukrajinskej vlády Arsenija Jaceňuka prevzali Národná garda a Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) plnú kontrolu nad sústavou prepravy a distribúcie zemného plynu. Toto opatrenie vykonali s cieľom „zaistiť bezpečnosť a bezproblémové fungovanie najdôležitejšieho infraštruktúrneho systému Ukrajiny“.

Podľa agentúry Reuters by ochrana plynovodov mohla súvisieť s vyhrážkou jednej krajne pravicovej skupiny. Tá by chcela potrestať ruskú inváziu na polostrov Krym podniknutím útokov na plynovody, ktoré prepravujú ruský plyn cez Ukrajinu do západnej Európy. 

V nedeľu sa na Kryme uskutočnilo referendum o štatúte tohto polostrova, v ktorom sa za jeho pripojenie k Rusku vyslovilo 95,5 percenta zúčastnených voličov. Ukrajinská vláda a západné štáty ho však odmietajú uznať.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a šéf Európskej rady Herman Van Rompuy ho označili za „nelegálne a nelegitímne“.  

(EurActiv/Reuters/TASR)